13. tydzień ciąży

Ciaża imageowe (4)

Twoje dziecko

waga 23 gramy, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 7,4 cm
Nie da się już ukryć tego, że jesteś w ciąży. Macica jest już tak duża, że wypycha brzuch do przodu, który pewnie dumnie prezentujesz całemu światu. Dziecko jest jednak jeszcze relatywnie małe, choć w co trudno uwierzyć ma już wykształcone wszystkie organy wewnętrzne.

Są już nawet odciski palców. U dziewczynek wykształciły się na tym etapie komórki jajowe. Jest ich teraz około dwóch milionów. Do porodu przybędzie jeszcze milion. Po 17 latach pozostanie z nich jedynie 200 tysięcy.

Jeśli delikatnie pogłaszczesz brzuch, dziecko odpowie ci delikatnymi kopnięciami, czy uderzeniem rąk. Ten odruch zauważysz też po porodzie. Kiedy pogłaszczesz okolice ust maluszka, odwróci w twoją stronę głowę i będzie szukał brodawki.

Twoje ciało

Za tobą pierwszy trymestr ciąży. Nadchodzi czas, kiedy będziesz mogła sama poczuć, co oznacza, że ciąża nazywana jest czasem błogosławionym. Widać już twój brzuch i ze strony otoczenia może spotkać cię wiele miłych i serdecznych gestów uwzględniających twój odmienny stan. Wiele kobiet w tym czasie czuje ogromny przypływ energii, skutkujący również zwiększeniem ochoty na seks.

Niestety może się też okazać, że należysz to tego stosunkowo niewielkiego procenta kobiet, które nadal wymiotują, czują się zmęczone, nieatrakcyjne i wyczekują z utęsknieniem końca ciąży. Płaczliwość, brak wiary w to, że poradzisz sobie z opieką nad niemowlęciem, czasami poczucie osamotnienia i brak wsparcia ze strony najbliższych sprawiają, że możesz poczuć tzw. blues ciążowy. Takie obniżenie nastroju nie jest powodem do niepokoju, o ile nie przerodzi się w depresję ciążową.

Jeśli czujesz, że sytuacja cię przerasta, brak ci sił, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną. Blues ciążowy dotyka wiele kobiet, nawet w przypadku jeśli ciąża była zaplanowana i wyczekiwana. Twoje obawy nie świadczą o tym, że jesteś, czy będziesz złą matką. Specjaliści pomogą ci w odnalezieniu równowagi, tak byś mogła wkrótce cieszyć się z ciąży i rychłej perspektywy pojawienia się na świecie swojego dziecka.

Nie zaniedbuj kontaktów z przyjaciółmi, rodziną. Nie wahaj się prosić o pomoc partnera, jeśli męczy cię wykonywanie domowych obowiązków. Jak najwięcej opowiadaj mu o swoich emocjach i przeżyciach, o tym jak rozwija się dziecko w twoim brzuchu. Dla wielu mężczyzn wizja zostania ojcem jest na etapie ciąży dość mocno abstrakcyjna. Jeśli czujesz, że twój partner nie umie lub nie chce w tym okresie w tym uczestniczyć, poszukaj wsparcia innych ciężarnych kobiet. Możesz też wygadać się na forach internetowych, czy w szkole rodzenia.

Twoje zdrowie i nie tylko

Rozstępy to nieodłączny towarzysz ciąży. Mogą pojawić się na piersiach, pośladkach, brzuchu, udach. Można spróbować ich uniknąć wcierając w newralgiczne miejsca kremy uelastyczniające skórę. Pomagają też masaże i hartowanie skóry zimnym prysznicem.
Jeśli minęły już poranne mdłości i wymioty, pewnie wrócił ci apetyt. Nadal jednak zwracaj uwagę na to co jesz. Unikaj ryb, które mogą zawierać metale ciężkie i rtęć takich jak: panga, tilapia, czy tuńczyk.
Porozmawiaj z lekarzem, czy powinnaś zażywać witaminy dla kobiet w ciąży.

Rady dla partnera

Zachęcaj partnerkę do uprawiania sportu. Ruch w ciąży jest bardzo wskazany. Jeśli jednak narzeka na zmęczenie, możecie razem chodzić na spacery. By pomóc jej się odprężyć, możesz też pomasować jej plecy, czy stopy.

12. tydzień ciąży 14. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować?

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „13. tydzień ciąży

  1. A mój mąż się nie cieszy. Jest obojętny, dużo pracuje. jakby go to nie obchodziło. Jest mi bardzo smutno.

Możliwość komentowania jest wyłączona.