12. tydzień ciąży

Ciaża imageowe (5)

Twoje dziecko

waga 14 gramów, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 5,4 cm
W ciągu ostatnich trzech tygodni dziecko podwoiło swoje wymiary. Przypomina już małego człowieka, można już zobaczyć jego rysy twarzy. Widok buzi dziecka na usg to niezwykle wzruszający moment dla rodziców.

Narządy wewnętrzne nadal rosną, doskonaląc swoje struktury. W tym tygodniu pojawiają się paznokcie. Jelita dotychczas cofnięte do pępowiny, przemieściły się już do brzucha. Kości stają się mocniejsze i intensywnie kostnieją.

Dziecko potrafi już ssać kciuk, często się obraca odbijając od ścian macicy, jest jednak jeszcze zbyt małe, by mama mogła poczuć jego ruchy.

Uformowały się już narządy płciowe, nie widoczne jednak jeszcze na usg.

Twoje ciało

Za tobą pierwszy trymestr ciąży. Wiele kobiet właśnie do tego czasu czeka z przekazaniem informacji o ciąży. To dobry moment, by podzielić się tą radosną wiadomością z otoczeniem. Za kilka tygodni i tak już tego nie ukryjesz. Minęły już nieprzyjemne objawy początkowego okresu ciąży, jak nudności, czy zawroty głowy.

Dziecko intensywnie rozrasta się w macicy, która wędruje w górę do brzucha, brzuch powili staje się widoczny. Szybciej też bije ci serce, by móc przepompować zwiększoną z powodu ciąży ilość krwi w organizmie.

Możesz też zaobserwować rozpulchnienie i krwawienia z dziąseł. 12. tydzień to dobry czas na wizytę u dentysty. W czasie ciąży powinnaś szczególnie dbać o zęby. W trakcie wizyty poinformuj lekarza, że jesteś w ciąży. Nie wolno ci wykonywać zdjęć rentgenowskich ze względu na możliwość uszkodzenia płodu. Jeśli dokucza ci nieprzyjemny zapach z ust, często myj zęby pojedzeniu, by nie zalegały w niej resztki pokarmu, płucz jamę ustną łagodnym miętowym płynem. Pomocne są też miętuski, czy owocowe landrynki.

Nie niepokój się też zaczerwienieniem skóry dłoni. Tzw. rumień dłoni związany jest ze wzrostem poziomu estrogenów i zwiększonym ciśnieniem krwi, co powoduje pojawienie się czerwonych pajączków. Zmiany te są czasowe i znikną po porodzie.

Zmiany hormonalne mają też wpływ na cerę. Niektóre kobiety cieszą się w ciąży z gęstych, mocniejszych włosów i pięknej kwitnącej cery, inne wprost przeciwnie narzekają na trądzik, nadmierne przetłuszczanie, czy suchość skóry, bądź też okresowo pojawiające się wypryski. Nie ma tu reguły, jeśli masz kłopoty z cerą pozostaje się z tym pogodzić, starając się złagodzić niekorzystne objawy odpowiednią pielęgnacją.

12. tydzień ciąży. Jestem w ciąży i wciąż czuję się zmęczona?
Jeśli odczuwasz większe zmęczenie niż przed ciążą, pozwól sobie na odpoczynek. Jesteś w ciąży i ten stan nie bez powodu nazywany jest odmiennym. Możesz w tym czasie szybciej się męczyć wykonując czynności, które z pozoru nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, może powinnaś wziąć zwolnienie, czy trochę odpocząć. W domu nie forsuj się porządkami. Jeśli męczy cię wysiłek fizyczny, nie zmuszaj się też do sportu. Lepsze będą spokojne spacery na świeżym powietrzu.

Sposoby na zgagę. Wzrost progesteronu może powodować, że pojawi się nieprzyjemna zgaga i pieczenie w przełyku. W przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości lekarz może przepisać środki farmakologiczne, ale doraźnie pomóc może odpowiednia dieta. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw, jedź małe porcje i często. Niewskazane jest spożywanie potraw wzmagających produkcję kwasów żołądkowych tak: mleko, ostre przyprawy: pieprz, curry, chili, kawa, czekolada.

Twoje zdrowie i nie tylko

Czas na dentystę. W czasie ciąży regularnie kontroluj stan zębów. Jedź pokarmy o dużej zawartości wapnia, białka i witamin C i D. Przed wizytą zawsze poinformuj lekarza, że jesteś w ciąży. Nie możesz mieć wykonywanych zdjęć rentgenowskich.

Rady dla partnera

Wspólne wizyty u lekarza, to nie tylko moda. Wielu przyszłych ojców bardzo sobie chwali możliwość wspólnych wizyt lekarskich. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, zazwyczaj wizyty mają miejsce raz w miesiącu. Jeśli są powody do niepokoju i przesłanki do częstszych odwiedzin lekarza, twoje wsparcie będzie partnerce bardzo potrzebne. Niekiedy w stresie i pośpiechu związanym z badaniem, umykają wyjaśnienia lekarza.

Słuchaj więc uważnie, tak byś mógł po powrocie do domu, raz jeszcze na spokojnie porozmawiać ze swoją partnerką o tym, co się działo w gabinecie. Możesz też zadawać pytania lekarzowi i być przy fotelu podczas badania usg. Na czas tradycyjnego badania będziesz poproszony o oczekiwanie za kotarą.

11. tydzień ciąży 13. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „12. tydzień ciąży

  1. Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Czasami wydaje mi się, że mam takie dziwne uczucie w brzuchu, może to maluch się rusza?

Możliwość komentowania jest wyłączona.