11. tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

Twoje dziecko

waga 7 gramów, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 4,1 cm
W tym tygodniu kończy się okres zarodkowy. Od dwunastego tygodnia twoje dziecko będziemy nazywać płodem. Szybko rozwija się sieć naczyń w łożysku, by dostarczyć dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych. Uszy powoli wędrują z szyi na boki głowy.

Oczy mają już powieki i również przesuwają się w kierunku środka twarzy. Głowa dziecka to obecnie około polowa długości ciała.

Szybko rozwijają się jelita, część z nich wciąż tkwi w pępowinie.

Twoje ciało

Szybki rozwój dziecka i konieczność dostarczenia mu odpowiedniej ilości składników odżywczych powoduje, że masz szybszy metabolizm. Możesz odczuwać zwiększony apetyt. Szybciej spalasz kalorie. Wzrasta też objętość krwi w organizmie.

Jeśli planujesz chodzić do szkoły rodzenia, poszukaj odpowiedniej szkoły i kursu. Pamiętaj, że kursy organizowane są w konkretnych terminach i trwają zazwyczaj kilka tygodni.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?
Na zajęciach położne, lekarze powiedzą ci, jak przebiega poród, okres połogu, jak pielęgnować noworodka. Wiele uwagi poświęca się też karmieniu piersią. Dobrze, byś szkołę rodzenia ukończyła najpóźniej na początku trzeciego trymestru. Nie będzie ci jeszcze zbyt ciężko dojeżdżać na zajęcia, a zdążysz jeszcze wykorzystać informacje z kursu np.: jakie ćwiczenia wykonywać w czasie ciąży, by sprawniej i lżej przejść przez poród. Jeśli chodzisz do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym chcesz rodzić, odwiedzisz też salę porodową, dowiesz się co zabrać do porodu do szpitala.

Jeśli chcesz rodzić ze swoją położną, nie odkładaj na ostatni trymestr rezerwacji terminu. Najbardziej zapobiegliwe mamy rezerwują terminy wkrótce po potwierdzeniu ciąży przez lekarza.

Twoje zdrowie i nie tylko

W ciąży masz nieco podwyższoną temperaturę, zmienia się też twoje odczuwanie ciepłoty otoczenia. Wiele kobiet dotychczas „zmarzluchów” przestaje narzekać na zimno. Noś więc lekkie i przewiewne ubrania. W nocy śpij w dobrze wywietrzonym pokoju. Jeśli jest ci duszno, pomóc może mały wentylator umieszczony przy łóżku. Lekarz może ci też zaproponować zrobienie usg. Będziesz więc miała okazję zobaczyć swoje dziecko.

Rady dla partnera

Nawet jeśli twoja partnerka dobrze się czuje, powinieneś przejąć część domowych obowiązków. Ciężarna powinna unikać kontaktów z chemikaliami, lakierami. Jeśli macie kota, sprzątaj kuwetę, tak by ograniczyć ryzyko zarażenia się przez nią toksoplazmozą.
Dbaj też, by nie dźwigała zakupów. Wyjazdy do sklepu możecie przełożyć na weekend, lub zamawiać cięższe produkty przez internet.

10. tydzień ciąży   12. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „11. tydzień ciąży

Możliwość komentowania jest wyłączona.