10. tydzień ciąży

Ciaża imageowe

Twoje dziecko

waga 4 gramy, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 3,1 cm
Dziesiąty tydzień przynosi dla ciebie niezwykle miłą wiadomość. Z końcem tego tygodnia mija ryzyko wystąpienia wrodzonych anomalii. Powstały już wszystkie narządy, w kolejnych tygodniach będą już tylko rosnąć i się rozwijać. Serce jest już w pełni ukształtowane.Dziecko nadal szybko rośnie, w ciągu podwoi swoje wymiary. Szybko się rusza i kopie, choć jest jeszcze tak małe, że nie czujesz jeszcze jego ruchów. Przy odrobinie szczęścia możesz na usg zobaczyć, jak ssie swój kciuk.

Paluszki u rąk i nóg w tym tygodniu rozdzielają się, bardzo szybko rozwija się mózg. Choć trudno w to uwierzyć, to w każdej minucie pojawia się ¼ miliona nowych neuronów. Dziecko ma już też zawiązki wszystkich zębów i przypomina miniaturowego człowieka. W tym czasie bezwzględnie przestrzegaj zakazu picia alkoholu i palenia papierosów. Bądź ostrożna przyjmując leki, nawet z pozoru bezpieczne leki czy parafarmaceutyki, kupowane w aptece bez recepty na ból głowy, czy przeziębienie.

Na twarzy pojawiają się rysy twarzy dziecka. Wykształcone są już narządy płciowe, choć nadal trudno je jeszcze rozróżnić na usg.

Twoje ciało

W twoim ciele trwa gorączkowa hormonalna rewolucja. Zmiany fizyczne możesz powoli zaobserwować w lustrze. Brzuch staje się już lekko wypukły, powoli nadchodzi czas na kupno ciążowej garderoby. Jeśli jest to twoja kolejna ciąża, brzuch może być już widoczny nawet dla osób postronnych.

Pewnie przybrałaś też już na wadze. Normą w tym okresie jest wzrost wagi o około kilogram. Niestety dziesiąty tydzień ciąży to też okres największego nasilenia wymiotów i nudności, co może sprawić, że niektóre kobiety tracą na wadze. Niestety wahania hormonów mają też wpływ na twój nastrój. Możesz być poddenerwowana, mieć zmienne nastroje.

Możesz mieć też problemy z zasypianiem, czy przesypianiem nocy. Staraj się ograniczać spożycie kawy, czarnej herbaty, napojów typu cola. Przed snem staraj się nie denerwować, nie wykonuj energicznych ćwiczeń. Jeśli masz zawroty głowy, uważaj by nie zmieniać gwałtownie pozycji, wstając unoś się powoli.

Pamiętaj też o piciu odpowiedniej ilości płynów. Minimum to dwa litry dziennie. Może to być woda mineralna, woda z miodem i cytryną. Uważaj na herbatki ziołowe, nie wszystkie zioła można spożywać w ciąży.

Możesz też zaobserwować u siebie pojawienie się na brzuchu ciemnej kreski od spojenia łonowego do pępka. Będzie się ona utrzymywać aż do porodu i zniknie w ciągu kilku tygodni po urodzeniu mogą stać się bardziej widoczne. Pamiętaj by odpowiednio dbać o skórę, zwłaszcza gdy wychodzisz na spacer. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce. Ciążą uwrażliwia skórę. Wzmożona pigmentacja skóry powoduje, ze na twarzy wokół ust, na czole mogą pojawić się ciemne plamy zwane ostudą.

Twoje zdrowie i nie tylko

Choć wydaje się to jeszcze odległą perspektywą możesz zastanawiać się nad wyborem opcji dotyczącej porodu. Obecnie nie ma już rejonizacji i w większym mieście możesz sama wybrać szpital, w którym chcesz rodzić, kierując się opinią o placówce, infrastrukturą, możliwością uczęszczania do szkoły rodzenia. Przydatne w podjęciu tej decyzji mogą być opinie pacjentek i opisy oddziałów położniczych zebrane przez Fundację Rodzić po ludzku.

Rady dla partnera

Nie zdziw się, jeśli sam zaczniesz odczuwać pewne symptomy ciąży. Mężczyźni silnie związani ze swoimi partnerkami również cierpią na zmiany nastrojów, mają poranne mdłości, czują się zmęczeni. Możesz też być zestresowany wizją odpowiedzialności, która na chwilę na ciebie spadnie. Nie zapominaj więc też o sobie. Regularnie się wysypiaj, zdrowo jedź. Znajdź czas na hobby i spraw sobie od czasu do czasu jakąś przyjemność.

9. tydzień ciąży   11. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

4 przemyślenia nt. „10. tydzień ciąży

  1. O tym, że jestem w ciąży wie tylko mąż. Nie powiedziałam jeszcze w pracy, nie wiedzą rodzice. Chcemy odczekać do 3-ego miesiąca. Czy to dobry pomysł?

  2. Byłam u lekarza potwierdził ciążę, test dodatni a nic nie czuję. Czy to powód do niepokoju?

  3. Najbardziej podobają mi się rady dla partnera. To powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich ojców.

Możliwość komentowania jest wyłączona.