Zaburzenia sensoryczne u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Artykuł sponsorowany

Prawidłowy rozwój dziecka to jedno z największych pragnień każdego rodzica. Warto bacznie obserwować swojego maluszka już od pierwszych dni życia, aby nie przeoczyć nawet najmniejszego sygnału, który może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Należy też wspierać rozwój dziecka, dostarczając mu nowych bodźców, dzięki którym nabywa wiedzę i doświadczenie. Ich niedobór może bowiem doprowadzić do zaburzeń integracji sensorycznej. Czym jest to schorzenie? Jak się objawia i czy można zniwelować jego skutki? Odpowiedzi na te pytania powinni znać wszyscy rodzice.

Czym jest integracja sensoryczna?

W medycynie, integracją sensoryczną nazywana jest prawidłowa organizacja bodźców, które napływają do mózgu przez receptory. W praktyce oznacza to, że zmysły wysyłają do mózgu informacje, a on musi je rozpoznać, uporządkować, prawidłowo zinterpretować i połączyć z podobnymi doświadczeniami, które już wcześniej miały miejsce. W efekcie, na podstawie zebranych informacji, mózg tworzy adekwatną do sytuacji reakcję. W całym tym procesie biorą udział zmysły wzroku, słuchu, równowagi, dotyku oraz kinestezja, czyli czucie ruchu i pozycji części ciała. Więcej o integracji sensorycznej przeczytasz tutaj: http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/rozwoj-dziecka/626-rozwoj-dziecka-zgodnie-z-teoria-integracji-sensorycznej.html.

Przyczyny zaburzeń sensorycznych u dziecka

Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Jeżeli wszystkie zmysły działają dobrze, a dziecku wciąż dostarczane są nowe bodźce, maluch rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak brakuje nowych doznań, pojawiają się trudności w rozwijaniu nowych umiejętności. Przyczyną powstawania zaburzeń jest również nieprawidłowa organizacja bodźców zmysłowych, które odbiera mózg. Co ważne, powodem takiej sytuacji wcale nie musi być wada któregoś z narządów zmysłów. Nawet jeśli są całkowicie sprawne, zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka mogą się pojawić.

Zaburzenia integracji sensorycznej – objawy

Ze względu na fakt, że zaburzenia integracji sensorycznej są skutkiem nieprawidłowego przetwarzania bodźców w mózgu, objawami choroby najczęściej są:

  • zbyt duża lub za mała wrażliwość na bodźce,
  • obniżony poziom uwagi,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • późniejszy rozwój mowy,
  • nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej,
  • codzienne zachowanie dziecka objawiające się różnymi trudnościami.

Zaburzenia sensoryczne u dziecka powodują, że nie może ono prawidłowo rozwijać się w poszczególnych stadiach i kształtować umiejętności, które są charakterystyczne dla konkretnego wieku. W efekcie, pojawiają się trudności w codziennym funkcjonowaniu malucha. W związku z tym, bardzo często można pomylić nieprawidłowe zachowania dziecka z obniżonym poziomem inteligencji. W rzeczywistości obie te rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego tak samo, jak uszkodzone zmysły nie są powodem pojawiających się zaburzeń sensorycznych.

Leczenie zaburzeń i wspieranie integracji sensorycznej

Podstawą leczenia jest terapia integracji sensorycznej (SI). Podczas sesji prowadzonej przez przez certyfikowanego terapeutę, poprzez zabawę dziecka dokonuje się usprawnianie pracy systemów sensorycznych odpowiedzialnych za prawidłowe przetwarzanie informacji, które docierają do mózgu wprost ze zmysłów. W związku z tym, ćwiczona jest m.in. motoryka i koordynacja wzrokowo-ruchowa. W zależności od potrzeb dziecka, terapeuta stara się ograniczyć niepożądane bodźce w przypadku nadwrażliwości sensorycznej lub przeciwnie – dostarczyć silnych bodźców, jeśli dziecko wykazuje małą wrażliwość na dostarczane przez zmysły wrażenia.

Bardzo ważna jest świadomość, że podczas terapii SI dziecko nie uczy się konkretnych umiejętności takich, jak np. jazda na rowerze czy pisanie, ale pracuje nad usprawnieniem systemów sensorycznych i procesów zachodzących w układzie nerwowym.

Oprócz terapii SI, warto wspierać integrację sensoryczną swojego dziecka na co dzień, w domu. W tym celu należy zapewnić maluchowi jak najwięcej bodźców, najlepiej w formie atrakcyjnych dla niego zabaw. Skuteczne w usprawnianiu systemów sensorycznych są ćwiczenia, m.in. turlanie, wspinanie, podskoki i pajace. Oprócz kolorowych zabawek, warto używać przedmiotów codziennego użytku. Dobrze, aby różniły się między sobą nie tylko barwą, ale też fakturą i kształtem. Dzięki temu, dziecko ćwiczy wyobraźnię i rozwija układ czuciowy.

Dla osiągnięcia jak najlepszych wyników leczenia zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka bardzo ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nieprawidłowości w zachowaniu malucha. Dobrym nawykiem ze strony rodziców jest też unikanie wyręczania dziecka we wszystkich czynnościach. Te, które są bezpieczne dla malucha i możliwe do wykonania powinien robić sam, ponieważ wtedy mózg uczy się najlepiej.

Zgoda na publikację zdjęcia: pexels.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)