Ząbkowanie – poznaj najpopularniejsze objawy

4-zabkowanie
Najchętniej zrobiłabyś wszystko, co tylko możliwe, aby ten ból, który czuje Twoje maleństwo podczas ząbkowania przenieść na siebie. W oczekiwaniu na pierwszy ząbek swojego dziecka, możesz często nie zauważyć tego jak wygląda ząbkowanie objawy. Poznaj je, aby działać skutecznie i pomóc swojemu dziecku.

Ząbkowanie – na czym to polega?

Ząbkowanie objawy to innymi słowy trudny czas w Waszym domu, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy w zakresie tego, jak postępować i rozpoznać objawy. Często jako rodzice nie możemy się doczekać pierwszych ząbków u swoich dzieci, ale gdy nadchodzi ten czas mamy ochotę choć na chwilę po prostu wyjść z domu. Ząbki u maluchów pojawiają się kilka miesięcy po urodzeniu. Czasami u niektórych niemowląt proces ząbkowania objawy rozpoczyna się już w drugim miesiącu i jest niezwykle bolesny!

Jak rozpoznać objawy ząbkowania?

Na początku zazwyczaj wyrzynają się pierwsze dolne jedynki. Objawy ząbkowania pojawiają się w trzecim i czwartym miesiącu życia dziecka lub czasami pod koniec drugiego miesiąca. Poznasz je po obficie wydzielanej ślinie dziecka, a także pewnym nawyku, który polega na wkładaniu małych paluszków do buzi. Powodem tego są uciążliwe i swędzące dziąsła – to wyraźny sygnał dla Ciebie, że Twoje dziecko zaczyna ząbkować. Dziąsła w jamie ustnej maleństwa będą więc z tego powodu obrzmiałe i zaczerwienione. Niestety proces ząbkowania objawy to etap dość długi i trudny dla każdej rodziny, który może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Po ząbkowaniu ból ustępuje, ale dziecko nadal może być marudne, dlatego warto się do tego przygotować i uzbroić w cierpliwość. Jako rodzic musisz pamiętać, że ząbkowanie objawy mogą minąć tuż po wyrżnięciu się wszystkich zębów lub powracać okresowo nawet do 3 roku życia!

Ząbkowanie objawy są następujące:

  • Opuchnięte i swędzące dziąsła (poznasz po wkładaniu paluszków do buzi)
  • Marudność i kłopoty z zaśnięciem
  • Częste pobudki w nocy
  • Brak apetytu
  • Nudności
  • Gorączka
  • Nadmierne wydzielanie śliny z jamy ustnej
  • Płacz i jęczenie trudne do opanowania

Sposoby na pokonanie bólu

Jako mama możesz jednak zrobić wszystko, aby przynieść dziecku tymczasowe ukojenie. Jeśli dziecko się ślini – zakładaj mu miękki i wygodny śliniaczek. Gdy zaś wkłada palce do buzi z powodu swędzących dziąseł postaraj się kupić gryzaki, które są miękkie i delikatnie złagodzą ból, który dziecko odczuwa. Pomocny może być też żel do smarowania bolących dziąseł, który przyniesie chwilową ulgę.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)