Wspólne układanie puzzli, czyli jak razem z dzieckiem spędzić świąteczny czas

Układnie puzzli to doskonała forma rozrywki, przy której w fascynujący sposób spędzają wolny czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak wbrew pozorom, puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na wszechstronny rozwój dziecka. Dodatkowo to idealne zajęcie na długie, zimowe wieczory, by wspólnie z dzieckiem spędzić czas. Poznaj liczne korzyści, jakie wiążą się z układaniem puzzli.

Idea puzzli

Puzzle to elementy o różnych kształtach, które po ich prawidłowym połączeniu tworzą jednolity obrazek. Ilość elementów oraz motyw, jaki przedstawiają puzzle jest uzależniony od wieku oraz zainteresowań osób je układających. W zależności od wielkości poszczególnych elementów oraz przedstawionego wzoru, zestawy mogą być łatwiejsze bądź trudniejsze. Ponadto jak zaznacza ekspert sklepu z puzzlami COBI.pl: Puzzle mogą liczyć od zaledwie kilku aż po nawet kilka tysięcy pojedynczych części. Mogą przedstawiać martwą naturę, architekturę, zabytki, zwierzęta czy motywy z bajek i filmów. Wybór puzzli jest obecnie ogromny, przez co każdy z łatwością znajdzie zestaw odpowiedni dla siebie.

Rozwojowy charakter puzzli

Układanie puzzli to czynność, która ma niezwykle korzystny i wszechstronny wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim:

  • uczy – nauka poprzez zabawę, jaką jest układania puzzli, jest doskonałym sposobem na to, by poszerzać horyzonty dziecka i rozwijać jego umiejętności. Jest to aktywność, która uczy dziecko skupiania uwagi oraz ćwiczy jego pamięć. Ponadto poprzez umiejętny dobór motywu obrazka, dziecko można nauczyć się liter, cyfr, nazw zwierząt, krajów czy kontynentów. Kwestią jest tylko znalezienie odpowiedniego obrazka,
  • bawi – kreowanie obrazka z pojedynczych elementów i otrzymywanie spójnej całości to dla dziecka nie lada atrakcja. Maluchy w wieku 2-3 lat będzie rozpierała radość, gdy uda mi się połączyć ze sobą 5 dużych elementów, które stworzą obrazek drzewka czy jakiegoś zwierzątka. Z kolei starsze dzieci, młodzież i dorośli będą usatysfakcjonowanie w momencie złożenie bardziej skomplikowanych układanek, przedstawiających np. górski pejzaż czy słynny element architektury. Niezależnie jednak od wybranego motywu, układanie puzzli to zajęcie bardzo wciągające i interesujące,
  • poprawia sprawność – puzzle wymagają od osoby, która je układa ciągłego poszukiwania i dobierania właściwych elementów. Czynność ta doskonale ćwiczy sprawność manualną, a także zdolność zapamiętywania. Dziecko uczy się także działania z dokładnością i rozmysłem, a nie łączenia poszczególnych części na siłę.

Dodatkowo warto podkreślić, iż układanie puzzli wycisza, pomaga skupiać uwagę, rozwija wyobraźnie ćwiczy sprawność palców, a także uczy znajdowania rozwiązania. Jest to również doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu z rodziną i rówieśnikami.

Zgoda na publikację zdjęcia: cobi.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)