Wakacje z małym dzieckiem – jak chronić skórę przed słońcem?

Wakacje z małym dzieckiem – jak chronić skórę przed słońcem
Pierwszy wakacyjny wyjazd z dzieckiem to dla młodych rodziców źródło ogromnej radości, ale też stresu – słońce jest przecież bezlitosne dla niemowlęcej skóry. Co zrobić, aby zapewnić maluszkowi jak najlepszą ochronę i w pełni cieszyć się latem?

Pamiętaj, że…

Wakacje z małym dzieckiem wyglądają inaczej niż dotychczasowe urlopy spędzane tylko we dwoje – jego bezpieczeństwo stawiacie przecież na pierwszym miejscu. Zrezygnujcie z wyjścia na plażę w czasie, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne i szkodliwe, a więc między 12:00 a 16:00. Jednak, nawet wybierając „bezpieczne” godziny, nie zapominajcie o stworzeniu maluszkowi  zacienionej przestrzeni. W tym celu dobrze sprawdzi się parasol lub mały namiot.

Odpowiedni strój

Zasada jest prosta – im większa powierzchnia ciała zakryta, tym lepiej. Najlepiej wybrać przewiewne, bawełniane ubranka w jasnych kolorach, które będą odbijały promienie słoneczne. Podczas gdy dziecko siedzi w wózku, jego nóżki dobrze jest przykryć tetrową pieluchą. Nie zapominajcie o nakryciu głowy – główkę, buzię i kark ochroni kapelusz z dużym rondem. Jeśli maluszek za nim nie przepada i co chwilę z zapałem zdejmuje go z główki, warto wybrać model z wiązaniem pod bródką, który doskonale zda egzamin także przy silniejszych podmuchach wiatru.

Bezpieczne opalanie

Nie wszyscy pamiętają o tym, że promieniowanie przenika także przez chmury i ubrania, dlatego kluczową rolę odgrywa ochrona przeciwsłoneczna w postaci odpowiedniego preparatu do opalania, który należy aplikować zawsze przed wyjściem na zewnątrz – nawet jeśli wydaje nam się, że słońce nie świeci zbyt mocno. Kosmetyk przeznaczony dla niemowlęcia powinien mieć wysoki filtr, który zapewni obronę zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA oraz możliwe najbardziej naturalny skład, bezpieczny dla jego delikatnej i wrażliwej skóry. Dobrze jest posmarować grubszą warstwą miejsca szczególnie narażone na ekspozycję słoneczną, a więc nosek, policzki, czoło, kark czy uszy. Jeśli planujecie dłuższy pobyt na świeżym powietrzu, aby zagwarantować trwałą ochronę, co 2-3 godziny nałóżcie kosmetyk jeszcze raz. Warto rozejrzeć się za produktem w formie spray’u (np. spray Mustela), co znacznie ułatwia aplikację.

Po opalaniu

Po powrocie z plaży czy spaceru ulgę maluszkowi zapewni kąpiel oraz preparat po opalaniu, który odżywi i nawilży skórę, dając mu uczucie komfortu i odprężenia oraz ukoi ewentualne podrażnienia.

Właściwa ochrona i pielęgnacja dziecięcej skóry sprawią, że unikniecie bolesnych i niebezpiecznych poparzeń słonecznych, które potrafią zepsuć nawet najlepszy wyjazd. Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego opalania oraz o wyborze skutecznych  i sprawdzonych kosmetyków – dzięki temu z wakacji przywieziecie tylko miłe wspomnienia.

Więcej informacji na temat kosmetyków przeciwsłonecznych, a także o tym, dlaczego ochrona niemowlęcej skóry przed słońcem jest taka ważna, znajdziesz tutaj.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)