Ulewanie u niemowląt – jakie mogą być jego przyczyny?

ulewanie-u-niemowlat
Cofanie pokarmu po posiłku u niemowląt jest typowym objawem, który świadczy o niedojrzałości układu pokarmowego. Chociaż jest to przypadłość fizjologiczna, niekiedy ulewanie ma nieco inne przyczyny, których nie można bagatelizować.

Statystyki wskazują, że ulewanie u niemowląt jest bardzo częstą przypadłością, dotykającą nawet co drugie dziecko. Najczęściej dochodzi do tego zaraz po posiłku. Czasami jednak pojawia się po upływie godziny – pokarm jest już częściowo przetrawiony i ma zwykle kwaśnawy zapach.

Ulewanie czy wymioty?

Ulewanie u niemowląt bardzo często przez rodziców mylone jest z wymiotami. W tym pierwszym przypadku pokarm wypływa bardzo cienką strużką, w tym drugim – wypływ pokarmu jest gwałtowny, pod ciśnieniem.

Winna niedojrzałość układu pokarmowego

Za ulewanie u niemowląt odpowiada niedojrzały układ pokarmowy, który od urodzenia aż do około 3. roku życia nadal jest na etapie rozwoju. W pierwszych miesiącach życia mięsień zwieracza przełyku nie jest dostatecznie silny, dlatego pokarm cofa się z żołądka do jamy ustnej. Z czasem, gdy układ pokarmowy malucha dojrzewa, ulewanie przestaje być problemem.

Najczęstsze przyczyny ulewania u niemowląt

Do ulewania dochodzi zwykle, gdy pokarm z piersi wypływa zbyt szybko – taka sytuacja najczęściej ma miejsce przy tzw. nawałach pokarmu. Dziecko łapczywie ssie pierś i łyka powietrze. Połknięte powietrze powoduje odbijanie, którego efektem jest cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej Jest to jednak stan przejściowy, który mija gdy laktacja normuje się, a układ pokarmowy dziecka dojrzewa.

Kolejnym powodem, dla którego dochodzi do ulewania jest przekarmianie. Jeśli malec otrzymuje sporą porcję mleka podczas jednego karmienia, jego żołądek nie jest w stanie pomieścić całej ilości pokarmu. W takiej sytuacji zaleca się regularne przystawianie dziecka do piersi, tak aby maluszek miarowo i spokojnie ssał pierś, a nie przejadał się nadmiarem pokarmu.

Przyczyną ulewania może być także nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia. Zaleca się, by maluch miał głowę nieco wyżej niż resztę ciała. Ponadto konieczne jest, by maluch był zwrócony brzuszkiem do brzucha matki. Warto pamiętać także o odbijaniu po każdym karmieniu piersią.

Uwaga na alergię pokarmową

Jeśli ulewanie u niemowląt nie ustaje, wówczas może to świadczyć o alergii pokarmowej na mleko i przetwory mleczne bądź inny produkt, który spożywa karmiąca mama. Towarzyszy temu najczęściej gorsze przybieranie na wadze, ponieważ dziecko ma tendencję do ulewania po każdym posiłku.

Niepokojącymi objawami alergii pokarmowej są także: wysypka, kaszel, świszczący oddech, biegunka.

Kiedy ulewanie powinno zaniepokoić?

Ulewanie u niemowląt nie powinno być powodem większego niepokoju. Nie ma konieczności konsultacji lekarskiej zawsze wtedy, gdy pokarm cofnie się z żołądka i wypłynie ustami. Dzieci po kilku miesiącach (zwykle najpóźniej do 18. miesiąca życia) z tego wyrastają.

Konsultacja lekarska będzie jednak koniecznością, gdy ulewaniu towarzyszy:

  • niski przyrost masy ciała,
  • kaszel lub krztuszenie się,
  • gorączka,
  • ból brzucha, biegunka lub zaparcia,
  • wymioty.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)