Sucha skóra u niemowlaka

Artykuł opracowany z partnerem

Problem suchej skóry u noworodków i niemowlaków jest dość częsty. Wynika on między innymi z niewykształcenia odpowiedniej bariery ochronnej. Stąd też konieczne jest właściwe dbanie o ciało maluszka. Sucha skóra u niemowlaka wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji. Jakie zabiegi należy regularnie wykonywać?

Codzienna kąpiel

Niezmiernie ważnym elementem codziennej pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka jest codzienna kąpiel. Z pewnością niekorzystnie wpływa tutaj zbyt długi czas spędzony w wodzie. Mycie powinno zajmować około pięciu minut, a maksymalnie dziesięć. Najlepsza temperatura wody dla dzieci z wrażliwą skórą to 36 do 37 stopni Celsjusza. Jeśli damy zbyt ciepłą wodę bądź przedłużymy czas kąpieli, to możemy uszkodzić warstwę lipidową, co nasili przesuszenie skóry. Wtedy pojawić się mogą również nieprzyjemne podrażnienia.

Na wysuszeniu naskórka wpływa także twarda woda. Jeśli w naszym domu mamy ten problem, to warto dodawać odpowiednie kosmetyki zmiękczające do codziennej kąpieli. Sucha skóra u niemowlaka wymaga również stosowania dodatkowych preparatów do mycia. Poza zmiękczaczami, świetnie nadają się emolienty, które można wlać do wody pod koniec kąpieli. To sprawi, iż skóra maluszka stanie się nie tylko znacznie bardziej miękka, ale również i nawilżona. Na suchą skórę nie wpływają natomiast dobrze wszelkie preparaty pieniące. Zdecydowanie należy więc zrezygnować ze zwykłego mydła, które dodatkowo zawiera mnóstwo składników chemicznych. Znacznie lepiej sprawdzają się preparaty mające pH zbliżone do niemowlęcej skóry, a więc pomiędzy 5,5 a 7.

Kosmetyki, które pomogą

Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja po kąpieli. Tutaj podstawą będą właśnie wyżej wspomniane emolienty. Jeżeli problem suchej skóry u naszej pociechy jest mocno nasilony, to warto używać takich preparatów nawet i kilka razy dziennie. Ewentualnie można stosować również mleczko do ciała bądź balsam. Warto wybierać wtedy komsmetyki o lekkiej konsystencji, które dość łatwo się wchłaniają. Dzięki temu szybko przywrócimy skórze niemowlaka odpowiednią wilgotność. Balsamy nawilżające koniecznie trzeba stosować po każdej kąpieli, gdyż wtedy skóra znacznie bardziej narażona jest na dodatkowe wysuszenie. Jeśli maluszek dodatkowo ma często podrażnienia naskórka, to warto wybierać preparaty z oliwką bądź ziołami, które łagodzą tego typu stany. W przypadku pojawiających się objawów swędzenia oraz łuszczenia, konieczne będą natomiast kosmetyki z apteki.

Jak widać sucha skóra u niemowlaka wymaga sporej pielęgnacji, jednak nie wystarczą wyżej opisane zabiegi. Ważne jest też właściwe ubieranie czy nawadnianie organizmu. Pamiętajmy więc o tym, aby w cieplejsze dni zwracać uwagę, czy dziecko przyjmuje odpowiednią ilość płynów. Należy też zadbać o to, aby nie przegrzewać maluszka. Skóra wtedy jest bowiem bardziej narażona na wszelkie podrażnienia. Tak naprawdę należy trzymać się zasady, iż dziecko podobnie do nas odczuwa temperaturę, więc wychodząc na zewnątrz, nie musimy mu zakładać dodatkowych warstw.

Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej o pielęgnacji skóry noworodka, to ciekawe informacje znajdziemy pod adresem: http://www.bepanthen.pl/pl/opieka-nad-dzieckiem/skora-niemowlat/.

Zgoda na publikację zdjęcia: bepanthen.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Sucha skóra u niemowlaka

  1. U nas codzienna kapiel obowiazkowo. Po kapieli nie smaruje juz niczym , bo do kapieli wlewam emolienty elodermu. Dokladniej to emulsje i ona super nawilza bez potrzeby uzywania juz pozniej czegokolwiek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.