Rak piersi to nie wyrok

rak piersi
Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi – najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Szacuje się, że co roku wykrywa się raka piersi u 10 tys. Polek, z czego połowa umiera. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Niestety Polki często zapominają o samobadaniu piersi – pierwszym i podstawowym badaniu, które każda kobieta może wykonać sama w domu. Co warto wiedzieć o profilaktyce raka piersi?

Wystarczy poświęcić raz w miesiącu kilka minut i wykonać je, aby wyczuć niepokojące zmiany gruczołu piersiowego. Musimy również pamiętać, że nasza postawa odgrywa w profilaktyce i leczeniu ogromną rolę. Musimy zdrowo żyć i przestrzegać prostych zasad zalecanych w profilaktyce raka.

Główne zasady profilaktyki raka piersi

 • regularnie badać piersi,
 • co najmniej raz na pół roku odwiedzić ginekologa,
 • rzucić palenie,
 • uprawiać aktywność fizyczną,
 • zdrowo się odżywiać ( unikać czerwonego i wędzonego mięsa, cukru, białej mąki),
 • unikać alkoholu.

Pamiętajmy, że nie każdy guz jest rakiem, a diagnoza nowotworu nie musi oznaczać amputacji piersi. Współczesne metody diagnostyczne połączone z systematycznie przeprowadzonymi badaniami, a następnie właściwym postępowaniem, dają dużą szansę na wyleczenie. Bardzo ważne znaczenie ma ogólna wiedza na temat choroby, a poznanie przyczyn i następstw zwiększa szanse na jej uniknięcie. Również znajomość czynników ryzyka może nam pomóc w zmianie stylu życia tak, aby zredukować możliwość zachorowania. Chociaż wydawałoby się, że rak piersi przestał być tematem tabu i dzisiaj się wiele o nim mówi, to wciąż pozostaje chorobą wstydliwą i trudną dla pacjentki. Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i wywraca życie do góry nogami. Wywołuje przerażenie i sprawia, że rodzi się mnóstwo pytań, często bez odpowiedzi. Rak nie wybiera, atakuje nie patrząc na piękno lub pozycję społeczną. Dlatego miesiąc październik niech będzie miesiącem świadomości raka piersi, a różowa wstążeczka niech wyraża naszą solidarność z kobietami dotkniętymi tą chorobą.

Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi

 1. Wiek pierwszej i ostatniej miesiączki. U kobiet, które miesiączkować zaczęły wcześnie – tzn. przed 12. rokiem życia, a zakończyły miesiączkowanie późno (po 55. roku życia) istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko raka piersi. Im dłuższy okres miesiączkowania, tym dłuższe działanie hormonów płciowych na pierś – a wiadome jest, że żeńskie hormony płciowe sprzyjają rozwojowi raka piersi.
 2. Nadwaga lub otyłość. Wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi – szczególnie jeśli kobieta przybrała na wadze po jakiejś sytuacji stresowej, która ją dotknęła. wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi – szczególnie jeśli kobieta przybrała na wadze po jakiejś sytuacji stresowej, która ją dotknęła.
 3. Późna ciąża lub brak dzieci. Nieznacznie zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi dotyczy kobiet, które nigdy nie rodziły lub urodziły pierwsze dziecko po 30. roku życia. Z kolei urodzenie więcej niż jednego dziecka lub urodzenie dziecka w młodym wieku wpływa na zmniejszenie ryzyka raka piersi.
 4. Hormonalna terapia zastępcza. Generalnie zwiększa ryzyko, natomiast stosowana w minimalnych koniecznych dawkach i pod odpowiednią kontrolą, jest bezpieczna.
 5. Palenie papierosów i alkohol. Istnieje bezpośredni związek między spożyciem alkoholu a zachorowaniem na raka piersi. Już w przypadku wypicia 1 drinka dziennie, ryzyko nieznacznie wzrasta. W przypadku wypijania 2 do 5 drinków dziennie, ryzyko jest 1,5 raza większe niż u kobiet, które nie piją alkoholu wcaleistnieje bezpośredni związek między spożyciem alkoholu a zachorowaniem na raka piersi. Już w przypadku wypicia 1 drinka dziennie, ryzyko nieznacznie wzrasta. W przypadku wypijania 2 do 5 drinków dziennie, ryzyko jest 1,5 raza większe niż u kobiet, które nie piją alkoholu wcale.
 6. Gęstość piersi – „gęsta” tkanka piersi oznacza, że pierś zbudowana jest z większej ilości gruczołów niż tkanki tłuszczowej. Jest to w pewnym sensie „uroda” danej kobiety. U kobiet z dużą gęstością piersi występuje zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi – wiadomo bowiem, że rak rozwija się właśnie w gruczołach piersiowych. Gęsta tkanka piersi stwarza też duże trudności dla lekarza przy mammografii. Im gęstsza pierś, tym obraz bardziej mleczny i mniej szczegółów jest widocznych.

Zobacz też: Jak samodzielnie badać piersi?

Zdjęcie: Autor: Ralf Roletschek (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], Wikimedia Commons

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Rak piersi to nie wyrok

 1. Niby tyle się o tym mówi a założę się, że większość kobiet nigdy nie badała sobie piersi. Dopiero, jak jakaś znana osoba ma podobny problem robi się poruszenie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.