Pozwól mu być tatą

Noworodek-karmienie-mm
Wiele badań dowodzi, że więź miedzy ojcem a dzieckiem kształtuje się od pierwszych dni. Rola tej relacji ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój malucha. Sposób zajmowania się dzieckiem przez ojców różni się od opieki mamy. Tata często baraszkuje z maluchem, zabawy mają formę aktywności fizycznej, dają maluchowi wiarę w siebie, zachęcają do podejmowania nowych wyzwań.

Kontakt od pierwszych chwil

By można było te zabawy urzeczywistnić, warto wprowadzać ojca w opiekę nad dzieckiem od pierwszych dni. Wiele się już zmieniło, jeśli chodzi o tradycyjny podział ról. Ojcowie chętnie włączają się w opiekę nad dzieckiem.

Niestety często mimo chęci to mamy w obawie o zdrowie dziecka nie pozwalają na zajmowanie się maluszkiem uważając, że same zrobią wszystko najlepiej. To duży błąd, bo trudno potem oczekiwać, ze ojciec nie znając rytmu dnia dziecka, jego upodobań, włączy się w opiekę nad nim, gdy mama poczuje się zmęczona. Taki moment nadchodzi zawsze i staje się też często źródłem konfliktów między rodzicami.

Tata wciąż krytykowany wycofuje się w pracę lub hobby, a mama sama zajmuje się dzieckiem, coraz bardziej czując zmęczenie, znużenie i tęskniąc za odrobiną swobody i wypoczynku.

Tata to nie mama

Warto to z całą stanowczością podkreślić, że mężczyzna jest w stanie zająć się dzieckiem równie dobrze jak mama. Poza karmieniem piersią może robić przy dziecku wszystko. Obawy o to, ze coś zrobi dziecku są bezpodstawne. Pewnie nie będzie się trząsł nad każdym kichnięciem, ale jest w stanie nauczyć się przewijania, przebierania, może kąpać, chodzić na spacery, do lekarza.

A zatem, jeśli chcesz zyskać nieco czasu dla siebie i sprawić przyjemność maluchowi i tacie, pozwól im na bycie razem. Powstrzymaj się od krytyki, ciągłego poprawiania. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, bo mamy mocno trzymają się swojej niezastąpionej roli.

Samodzielny tata

Jeśli chcesz mieć u boku prawdziwego partnera i ojca dziecka, ważne jest, by tata mógł zajmować się maluchem po swojemu. Jeśli woli go nosić inaczej niż ty, zaakceptuj to. Podobnie z ubieraniem w odwrotnej kolejności, usypianiem według innej metody.

Wszystko, co nie grozi zdrowiu dziecka jest dla niego dobre. Tata ma prawo wychowywać i dbać o dziecko po swojemu. Nie musi być twoim klonem, bo jest samodzielną, dorosłą osobą. Ważne jest oczywiście, by przestrzegać zasad, typu pory posiłków, snu, spaceru. W przypadku starszego dziecka, co mu wolno, a czego nie, ale poza tym okaż ojcu wsparcie, radość, że pomaga i zajmuje się dzieckiem.

Dla malucha kontakt z tatą jest bezcenny. Wyrasta w przeświadczeniu, że jest w jego życiu druga osoba, która go kocha, dla której jest waży. To wspiera jego poczucie bezpieczeństwa.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)