Polisy dla dzieci, czyli jak oszczędzać pieniądze dla dziecka

polisa-dziecko
Narodziny dziecka są dla rodziców jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, do którego przygotowują się co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Już w chwili, w której pojawia się nowy domownik, warto zastanowić się, jak zadbać o jego przyszłość i jak ułatwić mu start w dorosłość.

Pod pojęciem ułatwienia startu w dorosłość, należy rozumieć nie tylko finansowe zabezpieczenie dziecka w postaci odłożonej określonej ilości gotówki, ale również jako posłanie go do dobrej szkoły, uzupełnienie edukacji wartościowymi kursami lub nawet zakup pierwszego mieszkania. Rozsądni rodzice wiedzą, że nie można jednak dawać dziecku wszystkiego czego tylko chce, więc warto też rozmawiać ze swoim potomkiem o wartości pieniędzy i pracy.

Oszczędzanie dla dziecka obok wychowania

Planując oszczędzanie musimy pamiętać, że wychowanie również pochłania niemałe koszty. Eksperci z Centrum im. Adama Smitha policzyli, ile kosztuje w Polsce wychowanie dziecka do 19 roku życia. Z wyliczeń Centrum wynika, że utrzymanie jednego dziecka przez 19 lat kosztuje od 176 do 190 tysięcy złotych, dwójki dzieci od 317 do 350 tysięcy złotych, a trójki dzieci od 421 do 460 tysięcy złotych. Należy oczywiście pamiętać, że są to dane szacunkowe i uśrednione, bo są rodziny, które wydają o wiele więcej na wychowanie swoich pociech, ale są też takie, których nie stać nawet na wydanie 176 tysięcy na jedno dziecko przez 19 lat.

Eksperci od oszczędzania podkreślają często, że oszczędności biorą się z regularności. Wyobraźmy sobie sytuację, że w jednym miesiącu odłożymy 2 tysiące złotych, co wydaje się niezłą sumą, ale to będzie jedyna odłożona suma przez cały rok. Wystarczy jednak odkładać 300 złotych miesięcznie, co mniej obciąża budżet, a uzbiera się na koncie prawie dwukrotność 2 tysięcy, bo 3600 złotych. Równie ważne jest to, jak wcześnie rozpoczęto oszczędzanie. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej odłożymy. Przy miesięcznych oszczędnościach 300 złotych i podstawowym koncie oszczędnościowym (3% w skali roku) możemy uzbierać nawet 175 tysięcy złotych przez 30 lat. Oczywiście o wiele większe możliwości daje polisa dla dzieci.

Na końcu warto sobie zadać pytanie czy odkładamy pieniądze samodzielnie, np. na konto, czy zatrudniamy specjalistę od finansów, który ma większą od nas wiedzę.  Pierwsze rozwiązanie wydaje się bezpieczne, choć nie do końca, bo istnieje ryzyko, że wypłaci się odkładane pieniądze na inny cel lub wpłaty nie będą regularne. Ponadto jest ono także mniej efektywne ekonomicznie niż lokowanie środków w ramach wybranego produktu finansowego. Wsparcie specjalistów od finansów lub ubezpieczeń gwarantuje pełną kontrolę nad samym procesem oszczędzania oraz zgromadzonymi środkami i daje możliwość wypracowanie zysków wyższych niż te wynikające z ulokowania tych samych środków na rachunku bankowym czy lokacie.

Rozważając plan oszczędnościowy na przyszłość dziecka, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z wychowaniem, sposób odkładania pieniędzy oraz to, czy istnieje potrzeba profesjonalnego wsparcia, które może przynieść jeszcze większy zysk niż inwestowanie na własną rękę. Rozglądając się za polisą dla dziecka warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki sposób oszczędzania będzie najlepszy dla mojego dziecka oraz najlepiej sprawdzi się w moim gospodarstwie domowym?
  • Jaką kwotę jestem w stanie odkładać i w jakiej częstotliwości? Czy jest szansa, że ta kwota w przyszłości będzie wyższa?
  • Jaki jest horyzont czasowy przedsięwzięcia? Czy zamierzam odkładać pieniądze do pełnoletności mojego dziecka, a może dłużej lub krócej?

Odpowiednia polisa na przyszłość dziecka

Wybierając polisę na przyszłość dziecka warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego lub oszczędnościowo-inwestycyjnego opartego nowoczesnych rozwiązaniach bazujących na dogłębnej wiedzy o rynkach finansowych. Warto także rozważyć połączenie realizacji tego celu z elementem zabezpieczenia finansowego na wypadek wystąpienia zdarzeń, których nie da się przewidzieć. Odpowiedzią na to są ubezpieczenia, które dla większej wygody klientów i kompleksowości rozwiązań w ramach dbałości o ich finanse, często oferowane są w formie polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Innym sposobem zabezpieczenia przyszłości dzieci jest ubezpieczenie posagowe. Ten rodzaj polisy został stworzony po to, żeby zabezpieczyć dziecko na wypadek śmierci rodzica. Ubezpieczenie gwarantuje dziecku wypłatę środków na ukończenie edukacji i start w dorosłe życie. Warto w tym przypadku pamiętać, że polisa posagowa jest tańsza wtedy, kiedy zakładamy ją w chwili narodzin dziecka. Czym dziecko starsze, tym musimy liczyć się z wyższymi składkami.

Szukając optymalnej dla siebie formy budowania bezpieczeństwa finansowego można skorzystać z usług profesjonalnych doradców finansowych, opiekunów klientów lub agentów ubezpieczeniowych, którzy znają rynek od podszewki a ponadto przed przedstawieniem indywidualnej oferty, zbadają nasze potrzeby i możliwości, w tym także sytuację finansową aby móc zarekomendować rozwiązanie najbardziej adekwatne w konkretnym przypadku.

Open Life oferuje możliwość budowania bezpieczeństwa finansowego na przyszłość dla siebie i dla swoich dzieci bez nadmiernego obciążenia codziennego budżetu. Warto skorzystać z elastycznych warunków umowy i dopasować produkt do swoich indywidualnych potrzeb.

Zgoda na publikację zdjęcia: pixabay.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)