Odnaleźć się w nowej roli, czyli rzeczywistość poporodowa

Artykuł sponsorowany

Rzeczywistość po porodzie najczęściej wcale nie jest tak idylliczna jak głosi stereotyp czy jak jest to opisywane w kolorowych czasopismach. Mimo, ze u każdej kobiety ciąża przebiega inaczej, to okres połogu z reguły wiąże się z pewnymi dolegliwościami natury fizjologicznej i psychologicznej.

Zmiany w ciele i… duchu

Okres połogu trwa blisko 6 tygodni od momentu przyjścia na świat nowego członka rodziny. Organizm kobiety zaczyna wracać do swojej dawnej kondycji, jednocześnie dostosowując się do wszelkich zmian, jakie w nim zaszły. O ile do formy fizycznej można wrócić sprawnie dzięki odpowiednim kosmetykim, diecie i ćwieczeniom, o tyle z emocjonalnymi zmianami nie zawsze poradzimy sobie tak łatwo. Prawdziwym  psychologicznym wsparciem dla mamy bez wątpienia będzie druga mama, która dokładnie wie co przeżywasz. Tu z pomocą przychodzi doula a także jej praktyczne porady udzielane z perspektywy doświadczonej matki.

Punkt widzenia douli

“Połóg to ważny, ale także ekstremalny czas dla młodej mamy. Nie jest ona w stanie do przewidzieć swoich odczuć w trakcie i po porodzie, zwłaszcza przy pierwszym dziecku.

W tym czasie to dziecko jest w centrum zainteresowania. Nie oznacza to jednak, że kobieta powinna od teraz zapomnieć o sobie i własnych potrzebach. Uważność na samą siebie, dbałość o własny komfort fizyczny i psychiczny, to podstawa. Szczęśliwa mama to także szczęśliwe dziecko. W okresie połogu wielu kobietom trudno jest uświadomić sobie ten fakt, nie dają sobie prawa do troski o samą siebie. Dlatego tak ważna jest obecność drugiej życzliwej, a przy tym obiektywnej kobiety“ – przyznaje Natalia Mińska, profesjonalna doula.

W sytuacjach niektórych kobiet wspracie douli jest bardzo wskazne. Rodzina jest daleko, mąż pracuje do późnych godzin, koleżanki nie są jeszcze mamami? Źródło siły i powrotu do równowagi z pewnością znajdziesz w drugiej kobiecie, która dokładnie wie, jak wyglądają trudne początki macieżyństwa.

Baby Blues – syndrom typowy

Wielka radość i ulga to oczywiste emocje towarzyszące kobiecie zaraz po porodzie. Jednak po kilku dniach pojawia się ogólne przygnębienie, dyskomfort i bezradność w obliczu płaczącego niemowlęcia. Ten wewnętrzy starch i niepokój spowodowany jest zawirowaniami hormonalnymi – zwiększa się poziom oksytocyn i prolaktyn, za to zmniejsza się ilosć endorfin. W głowie masz także masę nowych obowiązków, jakie na Tobie spoczywają. Adaptacja do nowej roli może trwać nawet kilka miesięcy. Nie obwiniaj się za to. To tzw. baby blues, czyli depresja poporodowa – częsty syndrom w okresie połogu. Cierpi na niego blisko 70% mam.

Świadome macierzyństwo

Macierzyństwo jest jedną z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu kobiety. Warto odpowiednio się do niej przygotować, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, tak by ciąża, poród oraz połóg, przebiegały spokojnie, świadomie i w zgodzie ze sobą. Duże znaczenie mają w tym przypadku indywidualne uwarunkowania każdej kobiety, choćby to, jakimi opowieściami porodowymi była karmiona, czy ma za sobą doświadczenie poronienia, z jakim bagażem emocjonalnym wchodzi w macierzyństwo. Jest więc oczywiste, że przyszła matka potrzebuje wsparcia, zwłaszcza ze strony innych, życzliwych i doświadczonych matek. Nie każda kobieta ma ten komfort. Nie oznacza to jednak, że jest zdana tylko na siebie. Dużym wsparciem może okazać się dla niej profesjonalna doula.

Wszystko o porodzie znajdziesz tu! Jak rozpoznać początek porodu, jak przebiegają poszczególne fazy porodu, połóg. Jak się spakować do szpitala? Co trzeba zabrać do szpitala dla siebie i dziecka?

Poród

Zgoda na publikację zdjęcia: widoczni.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Odnaleźć się w nowej roli, czyli rzeczywistość poporodowa

  1. depresja poporodowa i baby blues to nie zawsze to samo. fajnie, że w autor artykułu to podkreśla 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.