Nie dajcie się zbyć. Z pozoru niewinne objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań

Maluch-zdrowie-odpornosc
Zaczyna się od gorączki, kataru i kaszlu, a kończy uszkodzeniem mięśni. Opolscy lekarze potwierdzili już kilkadziesiąt przypadków tej choroby.

Nietypowe objawy zainteresowały opolskich i wrocławskich medyków. Lekarze wkrótce przedstawią szczegółowe wyniki badań. Mali pacjenci WCM-u, którzy uskarżali się na bóle łydek na skutek infekcji wirusowej, przeszli bardzo dokładne badania wirusologiczne. Te przypadki zostały następnie udokumentowane i opisane we wspólnej pracy naukowej przez dr Magdalenę Marchewkę-Kowalik z opolskiego WCM-u i prof. Leszka Szenborna, kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu.

Co to za przypadłość?

Wspomniane przypadki zostały sklasyfikowane jako „ostre łagodne zapalenie mięśni”, nazywane też „epidemiczną bolesnością mięśni łydek”. Pojawia się jako następstwo chorób wirusowych, przede wszystkim grypy wywołanej wirusem typu B. W tym roku takich przypadków jest więcej. Z końcem ubiegłego roku dr Marchewka-Kowalik przedstawiała wyniki badań podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pierwsze przypadki tej choroby zostały opisane już w 1957 r., ale choć od tego czasu minęło ponad pół wieku, to wiedza na ten temat wciąż nie została spopularyzowana.

Gdzie szukać pomocy?

Lekarze pierwszego kontaktu i neurolodzy, powinni brać pod uwagę tę chorobę, przede wszystkim w czasie gdy panuje grypa. Zaniepokojeni rodzice, u których dzieci wystąpiły podobne objawy, mogą opisać chorobę dziecka, a także zadać pytania specjalistom z wrocławskiej Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, wysyłając mail na adres: zapaleniemiesni@gmail.com. Można także podać numer telefonu do siebie. Przedstawiciele kliniki skontaktują się z rodzicami.

Źródło: http://www.nto.pl

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)