Jak wybrać najlepsze przepisy dla dzieci?

Przepisy dla dzieci
W Internecie roi się od porad dla rodziców i stron oraz blogów zawierających rozmaite przepisy dla dzieci w różnym wieku. Rodzice mają twardy orzech do zgryzienia, ponieważ w morzu porad niełatwo zweryfikować sprawdzone informacje. Wyszukując przepisy dla dzieci warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, który pozwoli nam na prawidłowe odżywianie naszej pociechy oraz na wyrobienie u niej odpowiednich nawyków żywieniowych.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci

Prawidłowe odżywanie dziecka od najmłodszych lat zapewni mu nie tylko prawidłowy rozwój i zdrowie, ale pozwoli także na wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych, które będą procentowały przez długie lata. Należy więc pamiętać, że przygotowując posiłki dla malucha, warto unikać gotowych produktów i w miarę możliwość przygotowywać jak najwięcej dań samodzielnie, co po pierwsze da nam pewność, czym naprawdę karmimy maleństwo, a poza tym pokaże dziecku, że gotowanie w domu i rezygnacja z szybkich dań niewiadomego pochodzenia to świetne rozwiązanie. Ponadto należy stopniowo wprowadzać do diety naszego potomka jak najwięcej warzyw i owoców, dzięki czemu gama smaków znanych dziecku będzie bardzo szeroka i sprawi, że nie wychowamy niejadka. Nie warto przyzwyczajać maluchów do słodyczy i słonych przekąsek, ponieważ w przyszłości mogą być przyczyną ich otyłości.

Czym kierować się, szukając przepisów dla najmłodszych?

Szukając przepisów dla dzieci, warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zdrowy rozsądek pozwoli nam bowiem na racjonalne odżywianie pociechy przy jednoczesnym oszczędzaniu czasu potrzebnego na przygotowanie posiłków dla całej rodziny. W praktyce oznacza to, że warto m.in. karmić dziecko tym, co jedzą dorośli, jednocześnie pamiętając, że danie należy dostosować do potrzeb malucha. Przykładem może być chudy rosół, który intensywniej przyprawiony będzie doskonałą bazą dla dorosłej zupy, a w wersji bez ostrych przypraw, za to z dodatkiem dużej ilości warzyw i makaronu sprawdzi się jako danie dla, nawet bardzo małego, dziecka. Ponadto warto dostosowywać znalezione w Sieci przepisy dla dzieci do naszych indywidualnych potrzeb, dostępnych składników oraz zasobności portfela.

Ponadto restrykcyjnie przestrzeganym kryterium wyboru przepisów dla dziecka powinien być wiek naszej pociechy, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy to, czym karmimy naszych podopiecznych. Oczywiście bezwzględnie należy uwzględnić wszelkie alergie i nietolerancje pokarmowe, na jakie cierpią nasze dzieci. Warto także zwrócić uwagę na to, jakie smaki najbardziej odpowiadają maluchowi i odpowiednio przyprawiać przygotowywane dla niego dania. Jeśli coś szczególnie nie smakuje naszemu dziecku, nie należy na siłę forsować tego składnika, ponieważ skutek może być odwrotny od pożądanego. Można natomiast spróbować przemycać znienawidzone produkty w bardziej złożonych daniach, np. w zupach krem albo sałatkach.

Jeśli decydujemy się na szczególny rodzaj diety, np. dietę wegetariańską, wegańską czy bezglutenową, należy zapytać lekarza, czy będzie odpowiednia dla naszego malucha, a specjalne przepisy dla dziecka warto skonsultować z dietetykiem, który doradzi nam, w jaki sposób prawidłowo komponować posiłki, by dostarczać maluchowi wszelkich niezbędnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Przygotowując posiłki dla naszej pociechy, warto uruchomić wyobraźnię i samemu komponować przepisy dla dziecka (podpowiedzi znajdziesz na http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-dzieci/przepisy-dla-dziecka.). Jeśli nasz maluch nie jest już niemowlęciem, świetnym pomysłem będzie włączenie go w proces przygotowywania dań. Wspólna zabawa w gotowanie umożliwi nam dostrzeżenie preferencji żywieniowych dziecka oraz umożliwi maleństwu poznawanie nowych smaków i przyzwyczai go do codziennego rytuału, jakim jest codzienne gotowanie. Dzięki temu możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że gdy nasze dziecko dorośnie, będzie wolało samodzielnie przygotować sobie posiłek zamiast wybierać niezdrowy fast food.

Zgoda na publikację zdjęcia: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Jak wybrać najlepsze przepisy dla dzieci?

Możliwość komentowania jest wyłączona.