Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci

Artykuł sponsorowany

Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci
AZS to problem 20 proc. społeczeństwa na świecie. W przypadku najmłodszych – objawy są znacznie bardziej dokuczliwie. Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można złagodzić dolegliwości. Dlatego koniecznie należy sięgać po kosmetyki do skóry atopowej i przestrzegać kilku ważnych zasad.

Skóra atopowa – co to jest?

Zanim wybierzemy najlepsze kosmetyki do skóry atopowej, warto wiedzieć, czym jest ta dolegliwość. Najgorsze jest to, że pojawić się może w każdym wieku i nie można jej wyleczyć, a jedynie „zaleczyć”, czyli zminimalizować objawy. Szczególnie że skóra maluszka cierpiącego na atopowe zapalenie skóry boli, uporczywie swędzi, piecze i jest niezwykle delikatna. Jest cieniutka, szorstka i szybko się zaczerwienia.

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która dotyczy nawet co piątej osoby na świecie. Z badań wynika, że z problemem tym najczęściej borykają się mieszkańcy USA oraz Europy Zachodniej. Niektóre teorie mówią, że atopowe zapalenie skóry może być spowodowane nadmierną higieną, jednak nieco bardziej prawdopodobne są geny. Okazuje się, że AZS dotyka też nieco częściej dziewczynek, aniżeli chłopców.

Kosmetyki do skóry atopowej mogą złagodzić dolegliwości

Przy AZS nie wolno używać kosmetyków i środków do higieny osobistej, które zawierają substancje zapachowe oraz składniki mogące podrażniać skórę. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki do skóry atopowej.

Czym się sugerować podczas wybierania tego typu preparatów? Na pewno prostym składem – im mniej różnych składników, tym mniejsze ryzyko, że któryś z nich będzie działał drażniąco na delikatną skórę dziecka. Do tego podstawą każdego takiego specyfiku musi być wysokiej jakości substancja, której zadaniem jest wzmocnienie naturalnej bariery lipidowej. Dlatego najpopularniejsze kosmetyki do skóry atopowej to emolienty. Ich działanie opiera się m.in. na tym, że tworzą doskonałą barierę ochronną i zapobiegają wysuszaniu się skóry.

Czego nie może być w preparatach?

Kupując kosmetyki do skóry atopowej, należy być wyczulonym m.in. na popularne jeszcze do niedawna aloes i rumianek. Nie są one tak bezpieczne, jak przypuszczano, więc lepiej zrezygnować z preparatów, które mają je w swoim składzie. Dzieciom z AZS nie sprzyjają też barwniki i substancje zapachowe. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kosmetyk ma pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny czy Instytutu Matki i Dziecka.

Co powinno się znaleźć w kosmetyczce?

W kosmetyczce osób zmagających się w AZS z pewnością powinien znaleźć się emolient do kąpieli. Może to być płyn, olejek czy specjalna emulsja. Trzeba pamiętać, że w żadnym wypadku nie może to być zwykłe mydło. Najpotrzebniejsze kosmetyki do skóry atopowej to także szampon i balsam, oliwka lub olejek, które natłuszczą suchą skórę. Do tego należy dołożyć krem z filtrem, który nie wchłania się w skórę.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)