Kolki u niemowląt – jak możesz ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym okresie?

Artykuł sponsorowany

Jeśli niemowlę płacze, a przy tym gwałtownie podkurcza nogi i nerwowo się pręży, prawdopodobnie ma kolkę. To uporczywa przypadłość, która dopada niemal wszystkie maluchy. Pojawia się nieoczekiwanie, gdy dziecko skończy trzy tygodnie i równie nagle znika, gdy niemowlak osiągnie wiek czterech miesięcy. Skąd bierze się kolka u niemowląt, jakie są jej objawy i czy można jej zapobiec? Odpowiedzi na te pytania, można znaleźć w tekście poniżej.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka występuje u niemowląt między trzecim tygodniem, a czwartym miesiącem życia, po czym znika bez śladu. To przypadłość prawidłowo rozwijających się dzieci, których naturalne potrzeby są na bieżąco zaspokajane. Nie ma zatem mowy o reakcji na przegrzanie czy dostarczenie maluchowi niewystraczającej ilości pokarmu. Jej znakiem rozpoznawczym jest długotrwały płacz, tylko w taki sposób dziecko może zasygnalizować swoje potrzeby, również te emocjonalne. Jednak, żeby można było mówić o kolce, płacz musi spełniać kilka warunków, a mianowicie powinien:

  • być napadowy i trudny w ukojeniu,
  • utrzymywać się w sumie przez co najmniej trzy godziny w ciągu doby (chodzi o łączny czas płaczu z całego dnia),
  • pojawiać się minimum trzy razy w tygodniu,
  • rozpoczynać się po południu lub wieczorem.

Płacz to jednak nie wszystko. Kolce niemowlęcej często towarzyszy zaczerwienienie twarzy, nerwowe podkurczanie nóżek, wzdęcie brzucha, a czasem również większa niż zwykle ilość wydalanych gazów. Warto dodać, że kolka nie jest chorobą, a jedynie przejściową dolegliwością, która samoistnie ustępuje, ok. czwartego miesiąca życia. Nie wynika ani z nieodpowiedniej pielęgnacji, ani też z zaniedbań rodziców.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Źródła powstawania kolki niemowlęcej nie zostały oficjalnie potwierdzone przez lekarzy. Powszechnie uważa się, że opisywana dolegliwość wynika z braku odpowiedniego dostosowania układu pokarmowego malucha do przyjmowania jedzenia, zarówno chodzi tu o mleko matki, jak i mleko modyfikowane. Może być również następstwem nieprawidłowej techniki karmienia – dzieje się tak wtedy, gdy do organizmu dziecka, wraz z mlekiem, dostarczana jest nadmierna ilość powietrza. Kolkę mogą również powodować nietolerancje pokarmowe, dlatego warto podawać najmłodszym Bebilon Comfort, czyli specjalny środek spożywczy dla dzieci z tendencją do kolek. Coraz częściej pojawienie się kolki, może mieć podłoże psychologiczne. Niemowlę poprzez płacz i ból brzucha odreagowuje napięcie i stres, jakie odczuwa w ciągu dnia, dlatego właśnie uciążliwe kolki pojawiają się wieczorem, po całodziennych atrakcjach. Warto dodać, że istnieją również czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do wystąpienia kolki, do których należy zaliczyć palenie papierosów przez mamę, depresję poporodową u rodzicielki oraz karmienie mlekiem modyfikowanym.

Kolka u noworodka – czy można jej zapobiec?

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, który pozwoli uniknąć kolki. Istnieje natomiast szereg zachowań, których przestrzeganie jest w stanie zapobiec pojawieniu się tego schorzenia. Najistotniejsze znaczenie ma karmienie. Kobiety, które karmią piersią, powinny utrzymywać lekkostrawną dietę, z ograniczoną ilością nabiału i pokarmów wzdymających. Karmienie nie powinno odbywać się w biegu. Mama, przed rozpoczęciem całej procedury, powinna się odprężyć i wybrać wygodną pozycję. Warto też, żeby postawiła obok siebie coś do picia – dziecko może ssać pierś nawet kilkadziesiąt minut. Ważne jest, żeby cała czynność odbywała się w spokojnej atmosferze. Jeśli karmienie zostanie nagle przerwane, dziecko zacznie płakać i nałyka się powietrza, a wtedy kolka gwarantowana.

W przypadku podawania maluchowi mleka modyfikowanego, dobrze jest używać smoczków i butelek antykolkowych, które mają specjalny, zakrzywiony kształt, ułatwiający karmienie w pozycji pionowej. Kształt butelki umożliwia prawidłowy przepływ mleka w organizmie, jednocześnie nie pozwalając na przedostanie się nadmiaru powietrza do buzi. Smoczek zaś posiada zaworki, przez które wpuszczana jest jedynie niezbędna ilość powietrza. Duże znaczenie ma również jakość podawanego pokarmu. Najlepiej wybierać mleka z obniżoną zawartością laktozy, jak chociażby Bebilon Comfort: http://www.rossmann.pl/Produkt/Bebilon-1-Comfort-ProExpert-dietetyczny-srodek-spozywczy-specjalnego-przeznaczenia-medycznego-dla-,103941,6129. To dietetyczny środek przeznaczony dla niemowląt ze skłonnością do kolek.

Jak złagodzić objawy kolki?

Kiedy u dziecka pojawi się atak kolki, należy przede wszystkim zachować spokój. Bieganie w panice po całym pokoju na pewno nie poprawi sytuacji, a jeszcze bardziej rozjuszy malucha. Lepiej zatem opanować emocje, wtedy szybciej uda się uspokoić malca. Dziecko dobrze jest spokojnie tulić, kołysać i przystawić do piersi. Z pewnością pomocne okaże się położenie go na plecach i pomasowanie brzuszka. Masaż trzeba wykonywać powolnymi ruchami, najpierw okrężnymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w tzw. „słońce  i księżyc” – lewą dłonią należy robić koła, a prawą półkola. Pomocne okażą się także ciepłe okłady, które można zrobić za pomocą pieluszki, ogrzanej wcześniej żelazkiem lub specjalnej poduszeczki żelowej, którą przed użyciem rozgrzewa się w ciepłej wodzie. Jeśli jest taka możliwość, wskazane jest włożenie niemowlaka do wanienki z ciepłą wodą. Nic tak dobrze nie rozluźni mięśni i nie zrelaksuje dziecka, jak kąpiel.

Objawy kolki złagodzą również specjalne preparaty, które można dostać w aptece, bez recepty. To specyfiki głównie na bazie kopru, które ułatwiają przemianę materii i pozwalają pozbyć się gazów z organizmu. Małym dzieciom najlepiej podawać specjalne herbatki z kopru włoskiego, które pozytywnie wpłyną na procesy trawienne. Skuteczne mogą się okazać również leki, które w składzie mają dimetikon. To substancja, której działanie polega na rozbijaniu większych pęcherzy gazu na drobniutkie pęcherzyki, które są zdecydowanie mniej uciążliwe. Jednak, żeby ich działanie było skuteczne, należy je podawać systematycznie.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który pomaga ustrzec maluchy przed kolką. Na pewno duże znaczenie ma podawanie dziecku odpowiedniego pokarmu, chociażby wspomnianego wcześniej Bebilonu Comfort. Jeśli jednak dojdzie do ataku kolki, należy zachować spokój. Dziecko wyczuje zdenerwowanie i jeszcze bardziej się rozjuszy. Utulenie dziecka, masaż brzuszka i kąpiel to najlepsze rzeczy, które można dla niego zrobić w tej niekomfortowej sytuacji.

Zgoda na publikację zdjęcia: pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Kolki u niemowląt – jak możesz ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym okresie?

  1. Odchodząc od pokarmu, nam na kolki pomógł esputicon krople – tani, wydajny i co najważniejsze bezpieczny. Powodzenia z walce z kolką!

Możliwość komentowania jest wyłączona.