Kolka niemowlęca. Jak radzić sobie z nieutulonym płaczem dziecka?

Zakupy w aptece na kolki niemowlaka
Przez lata wokół kolki niemowlęcej urosło wiele mitów i półprawd. Jedni wierzą, że nieutulony płacz dziecka ma ścisły związek z niedojrzałością układu pokarmowego i pracy jelit, inni upatrują przyczyn kolki w układzie nerwowym, który nie radzi sobie z przyjmowaniem nadmiaru bodźców. Są też tacy, którzy nie wierzą w obie hipotezy. Przyjmują, że niemowlęta płaczą, bo taka jest kolej rzeczy, dodając sobie otuchy babciną radą: popłacze… popłacze i przestanie. Jak jest naprawdę? Nie wiadomo.

To fakt, że kolka u noworodka nie będzie trwała wiecznie, jednak bagatelizowanie jej stwierdzeniem, że dzieci płaczą bez powodu, wydaje się nie tylko małostkowe, ale przede wszystkim niezgodne z prawdą. Nieutulony płacz u niemowlaka jest, i z natury ma być, sygnałem wysyłanym do matki, interpretowanym, jako: “Mamo zrób coś, jest mi źle”. Na tym etapie rozwoju, to jedyny, znany dziecku sposób wyrazu i komunikacji w temacie jego potrzeb. Rodzice, których dotyka problem wielogodzinnego, płaczu noworodka, poruszą niebo i ziemię, by uspokoić borykającego się z kolką maluszka, tym samym zapewniając chwilę spokoju i wytchnienia także sobie. Szukają metody, najlepiej szybkiej i skutecznej. Czy taka istnieje? Raczej nie. Czy cokolwiek działa? Zdecydowanie tak. Jaką nazwę ma ten lek? Póki co, jest to raczej zestaw działań, które pomogą Wam -rodzicom w radzeniu sobie z objawami kolki niemowlęcej.

Dlaczego odbijanie jest tak ważne?

Jeśli wierzysz( niestety, w kwestii kolki poruszamy się głównie w sferze wiary i domysłów), że kolka u waszego dziecka ma związek z niedojrzałością układu pokarmowego, zadbaj o brzuszek maluszka. Karmiąc piersią, wytrwale poczekaj na moment po posiłku, gdy dziecku się odbije. Czasem następuje tuż po karmieniu, (wystarczy chwilę przytrzymać niemowlę w pozycji pionowej, delikatnie poklepując po pleckach), ale bywa i tak, że dziecko potrzebuje nawet kilkunastu minut, by odbić. Warto więc dać maluszkowi czas na uwolnienie połkniętego w trakcie jedzenia powietrza, by uniknąć gromadzenia się jego pęcherzyków w jelitach, a tym samym dolegliwości w postaci wzdęć i gazów.

Ciepłe okłady, jakie i dlaczego mogą pomóc?

Stosowanie ciepłych okładów na bolący brzuch jest praktyką stosowaną, nie tylko w przypadku noworodków. Rozgrzewanie powłok brzusznych działa rozkurczowo i rozluźniająco – jest więc pierwszą myślą, która przychodzi do głowy rodzicom, którzy szukają sposobu, by pomóc maluchom. Termofor z ciepłą wodą, okład ze świeżo wyprasowanej tetrowej pieluchy czy domowy termofor z rozgrzanej w garnku soli kamiennej, zawiniętej w ręcznik, to domowe sposoby, które mogą okazać się wystarczająco skuteczne i przynieść ulgę.

Powyższe sposoby nie działają? Próbuj dalej.

Możesz spróbować masażu brzuszka, lub użycia rurki antykolkowej, która pomoże dziecku uwolnić gazy i rozluźnić napięty brzuszek. Jeśli karmisz niemowlę mlekiem modyfikowanym, możesz zamienić zwykłą butelkę, na butelkę antykolkową. Specjalny wkład takich butelek, znacznie ogranicza ilość połykanego powietrza i może mieć pozytywny wpływ na redukcję kolek. Użyłaś już wszystkiego a kolki trwają nadal? Skłaniasz się ku myśli, że kolka u waszego maluszka nie ma związku z niedojrzałością układu pokarmowego? To bardzo prawdopodobne.

Co, jeśli to nie brzuszek?

Twoje dziecko może być po prostu wrażliwe na bodźce i otaczającą go nową rzeczywistość, w której nie czuje się już tak pewnie i bezpiecznie jak w brzuchu mamy. Po pierwsze, warto zrozumieć, jak wielkim szokiem dla dziecka są narodziny. Zmęczone przeciskaniem się przez kanał rodny, praktycznie przesypia kilka pierwszych dni. Kiedy jednak budzi się w nim świadomość zaistniałych zmian, mówiąc eufemistycznie, zwykle głośno manifestuje swój sprzeciw. Wyobraź sobie, że ktoś budzi Cię w środku nocy i każe natychmiast wyjść na zewnątrz, gdzie panuje niska temperatura, słyszysz głośne krzyki a w oczy skierowano Ci 500 Watową żarówkę. Jeśli poczułeś dyskomfort na samą myśl o takiej pobudce, niemowlę doświadcza tego o wiele intensywniej i daje temu osób w jedyny znany sobie sposób – płacząc. Jeśli kolka u waszego dziecka może mieć podłoże neurologiczne, spróbuj odtworzyć warunki, które maluszek zna i do których jest przyzwyczajony. Przez 9 miesięcy był noszony i kołysany, towarzyszył mu lekki szum wód płodowych a ścianki łożyska ograniczały możliwość swobodnego ruchu. Czuje się więc bezpiecznie owinięty w kokon z kocyka czy noszony w chuście. Bardzo często podczas ataku kolki pomaga szum suszarki, który przypomina dźwięk przemieszczających się wód płodowych. Jeśli nie masz pewności, że Twoje dziecko ma kolkę z powodu niedojrzałości układu pokarmowego, spróbuj zapewnić mu warunki prenatalne oraz maksimum swojej bliskości i czułości.

Kolka niemowlęca dotyka dużego odsetka niemowląt w pierwszych trzech miesiącach życia. Niezależnie od tego, czy jest spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego czy nerwowego, warto wiedzieć, jak ulżyć dziecku i sobie w chwili ataku. Rodzicielska bliskość, cierpliwość i bezwarunkowa miłość, są na razie najskuteczniejszym lekiem na całe kolkowe zło. Zanim więc wydacie fortunę na magiczne kropelki i niezawodne specyfiki z importu, spróbujcie domowych sposobów na problemy brzuszkowe oraz zaufajcie sobie i temu, co podpowiada Wam instynkt. Może wystarczy zupełnie niewiele, by problem kolki niemowlęcej bezpowrotnie zniknął? Na pewno nie zaszkodzi się o tym przekonać.

Więcej na temat kolki u niemowlaka na http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/pielegnacja-dziecka/1006-kolka-niemowleca.html.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Kolka niemowlęca. Jak radzić sobie z nieutulonym płaczem dziecka?

Możliwość komentowania jest wyłączona.