Jakie korzyści niesie karmienie piersią?

Karmienie piersia
Karmienie piersią niesie korzyści zarówno dla karmiącej jak i dziecka. To naturalna metoda odżywiania dla noworodka i niemowlaka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do pół roku życia dziecka, a uzupełnione o pokarmy stałe  – do ukończenia 2.roku życia albo i dłużej.

Jeśli dziecko do 6. miesiąca jest karmione wyłącznie piersią, oprócz mleka matki nie powinno przyjmować jakichkolwiek innych pokarmów ani napojów (wody, soków, herbatek czy mleka modyfikowanego).

Karmienie piersią – korzyści dla dziecka

Maluchy, które do 6. miesiąca życia jedzą wyłącznie mleko matki (bez dokarmiania ich mlekiem modyfikowanym) są zdrowsze, a także rzadziej zapadają na choroby dróg oddechowych, uszu i biegunkę zakaźną, schorzenia dróg moczowych i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Do najczęściej wymienianych zalet zalicza się również: zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), a także zachorowania na cukrzycę, otyłość, nadwagę, astmę czy atopowe zapalenie skóry. Pediatrzy podkreślają także dobroczynne działanie mleka matki na rozwój intelektualny, poznawczy i ruchowy. U takich maluchów lepiej rozwija się wzrok i ostrość widzenia.

Karmienie piersią – korzyści dla mamy

Co ważne, karmienie piersią przynosi benefity również mamom. Do niewątpliwych zalet można zaliczyć: szybsze obkurczanie się macicy po porodzie, krótsze krwawienie i rzadsze występowanie anemii poporodowej, bardziej efektywne chudnięcie i powrót do sylwetki sprzed ciąży, mniejsze ryzyko zachorowania na: depresję poporodową, raka piersi i jajnika (zwłaszcza w przypadku karmień dłuższych niż 2 lata w ciągu całego życia kobiety). Mamy karmiące dłużej niż 12 miesięcy rzadziej muszą się borykać z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, hiperlipidemią, chorobą niedokrwienną serca, a po 50. roku życia z osteoporozą (czyli łamliwością i odwapnieniem kości), nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, hiperlipidemią i chorobą niedokrwienną serca. Karmienie piersią nie obciąża budżetu rodzinnego i jest wygodne, gdyż nie trzeba zabierać ze sobą dodatkowych akcesoriów do karmienia. Wystarczy tylko znaleźć ustronne miejsce, by nakarmić maluszka. Nie do przecenienia jest również nawiązanie jedynej w swoim rodzaju więzi z niemowlakiem.

Jak karmić piersią i czerpać z tego satysfakcję?

Dla wielu mam karmienie piersią to istna gehenna, gdy z każdej strony słyszy dobre rady o tym, jak przystawiać dziecko, komentarze, że ma za mało pokarmu, a dziecko się nie najada. Poniższe wskazówki mogą pomóc rozprawić się z niepokojami dotyczącymi prawidłowego karmienia.

Prawidłowa technika karmienia

Dobra laktacja to taka, w której dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a przy tym karmienie nie wiąże się z dodatkowymi stresami dla mamy i malucha. Właściwe przystawianie dziecka do piersi (a nie piersi do malucha), gwarantuje najedzone dziecko i dobrze opróżnioną pierś, która będzie efektywnie produkować mleko. Na szczęście obecnie w większości szpitali można skorzystać z porad wykwalifikowanych doradców laktacyjnych, którzy skorygują nieprawidłowości bądź, jeszcze przed porodem obejrzeć ogólnie dostępne  filmy instruktażowe. O pomoc warto również poprosić położną środowiskową, która kilkakrotnie odwiedza świeżo upieczone mamy. W sytuacjach, gdyby to nie pomogło, warto udać się do certyfikowanej konsultantki laktacyjnej, która podczas 1-1,5 h spotkania będzie w stanie zaobserwować i doradzić, co należy poprawić w technice karmienia.

Częstotliwość karmienia

Należy karmić na żądanie, zwykle noworodki potrzebują być dostawione do piersi 8-12 razy na dobę. Jeśli kobieta czuje, że jej piersi są przepełnione (co w dłuższej perspektywie może grozić zastojem pokarmu) również wtedy powinna dostawić malucha (zatem jest to karmienie nie tylko na żądanie dziecka, ale i mamy).

Po okresie noworodkowym karmienia zyskują na regularności (do 4-6 tygodnia życia malucha trudno o usystematyzowanie pór jedzenia), ale wciąż trudno oczekiwać po nich żelaznej systematyczności, która często ma miejsce w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. Dzieci w ciągu dnia jedzą zdecydowanie częściej (zwłaszcza popołudniami), a w nocy kilkumiesięczne dziecko potrafi spać bez przerwy 7-8 godzin (co nie oznacza, że tak być musi, a jeśli maluch ma tendencję do przesypiania nocy trzeba kontrolować, czy prawidłowo przybiera na wadze). Większość pediatrów zaleca, by przerwy pomiędzy karmieniami w ciągu dnia nie przekraczały 3, a w nocy 4 godzin.

Karmienie efektywne i aktywne

Podczas skutecznego karmienia dziecko będzie pobierać pokarm, a przełykanie da się zaobserwować poprzez dźwięk podobny do głoski “k” wydawanej przy połykaniu. Noworodek potrzebuje co najmniej 10 minut, by się najeść (najczęściej 15-20), starsze dzieci – wyćwiczone w ssaniu – będą opróżniały pierś szybciej. Wg potrzeb -jeśli dziecko wciąż ssie, a pierś jest już pusta – należy podać dziecku drugą, a kolejne karmienie rozpocząć od tej nieopróżnionej. Zmorą wielu mam jest przysypianie dziecka przy piersi bądź traktowanie jej jak smoczka. Dlatego warto wspomagać aktywność dziecka łaskocząc je w stopę czy za uchem. Jeśli mimo tego dziecko nie ssie efektywnie, to warto podnieść je do odbicia. Im maluch starszy, tym problem ten jest rzadszy.

Karmienie wyłączne

Do 6. miesiąca życia warto karmić tylko piersią. Dziecku nie trzeba wody czy herbatek – wszystko dostaje z mlekiem matki. Dopajanie mlekiem modyfikowanym bez wyraźnych przyczyn (np. poważna choroba matki) zaburza laktację, gdyż piersi nie są stymulowane do produkcji mleka. W okresie noworodkowym nie warto również podawać maluszkowi smoczka, gdyż może on zaburzyć prawidłowy odruch ssania i zmniejszyć częstotliwość dostawiania do piersi.

Więcej cennych informacji o karmieniu piersią możesz zdobyć pod tym linkiem.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)