Jak wybrać smoczek dla dziecka? [PORADNIK]

Jak wybrać smoczek dla dziecka
Tasiemki, rożek poduszki, kciuk. Ssanie jest dla maluchów instynktowne, dzięki temu uspokajają się i czują się bezpieczne. To nawyk, który występuje od urodzenia u prawie 100% dzieci i bywa, że w pełni zaspokajany jest poprzez karmienie piersią. Kiedy jednak to nie wystarczy, malec szuka zamienników. Wtedy dobrze podać mu rekomendowany przez lekarzy smoczek, ponieważ to sprawdzony sposób na uniknięcie wad zgryzu lub innych możliwych problemów.

Kiedy dziecko potrzebuje smoczka?

Są maluchy, które długimi godzinami mogą płakać, domagając się o pierś. Nie z powodu głodu, ale z potrzeby zaspokojenia odruchu ssania. Nie jest tajemnicą, że dziecka bez przerwy karmić nie można. Stąd instynkt malucha musi być zaspokojony w inny sposób.

Maluch w końcu sam zorientuje się, że „idealny” do ssania jest np. kciuk. Problem w tym, że to prosta droga do powstawania wad zgryzu, tzw. tyłozgryzu. Zęby górnej szczęki wysuwać się będą do przodu, natomiast dolnej – do tyłu. To powodować będzie zmiany w rysach twarzy, których odwracanie jest kosztownym i długotrwałym zabiegiem. Do tego trzeba dodać wady wymowy oraz przyzwyczajenie, które może zabrać także do przedszkola. Przedszkolak ssący kciuk może mieć problem z rozwijaniem umiejętności społecznych.

Rozwiązaniem problemu jest, więc popularny smoczek, który zaspokaja potrzebę ssania oraz jest bezpieczny dla rozwoju malucha. Ważne jest jednak, by dobrać odpowiedni rozmiar smoczka i kształt gumy.

Na co zwrócić uwagę wybierając smoczek?

W sklepach można najczęściej spotkać trzy główne rodzaje smoczków:

  • anatomiczne: jak podają eksperci, to najlepszy rodzaj smoczka, gdyż kształtem przypomina brodawkę sutkową. Zmusza malucha do wykonywania takich samych ruchów buzią, jak przy karmieniu naturalnym;
  • symetryczny: z płaską z obu stron gumką, które doceniane są za to, że nie ingerują w odkształcanie się podniebienia miękkiego;
  • okrągły: kształt gumki przypomina wisienkę. Dobrze trzymają się w buzi niemowlaka, nie wypadają.

Niemniej ważny jest również rozmiar. Zbyt duży smoczek może być źródłem problemów z oddychaniem, a za mały może wymagać mocnego ssania.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest tarczka smoczka. Przytrzymuje bowiem gumkę smoczka i tym samym daje gwarancję, że maluch jej nie połknie. Tarczka powinna mieć wycięcie na nosek, aby nie komplikowała dziecku oddychania. Ponadto powinna być dopasowana wielkością do buzi niemowlęcia – nie może jej całej zakrywać. Dobrze jest wybierać smoczki z tarczkami posiadającymi niewielkie otwory, dzięki temu skóra będzie mogła oddychać.

Zgoda na publikację zdjęcia: lovi.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Jak wybrać smoczek dla dziecka? [PORADNIK]

  1. Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka

Możliwość komentowania jest wyłączona.