Jak wybierać zabawki kreatywne dla dzieci?

zabawki kreatywne dla dzieci
Posługiwanie się zabawkami zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Inaczej bawi się niemowlę, kształtujące proste ruchy manipulacyjne, a inaczej starsze dziecko, które z powodzeniem wykonuje bardziej skomplikowane czynności ruchowe.

Idealna zabawka powinna stymulować zmysły oraz pobudzać w dziecku chęć eksplorowania. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak świadomie wybierać zabawki dla swojej pociechy, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Zabawki dawniej i dziś

Klocki LEGO City. Tajni Agenci
Klocki LEGO City. Tajni Agenci
Zabawki towarzyszą dzieciom od zawsze. Rozwijają rozmaite umiejętności, pełnią funkcję edukacyjną oraz stanowią istotny element dziecięcej rzeczywistości. Zmieniają się tak samo, jak zmienia się otaczający świat. Kiedyś, trudno dostępne, obecnie – wielofunkcyjne i produkowane na masową skalę. Dawniej, dzieci bawiły się tym co znalazły na podwórku. Dziś, postęp technologiczny stwarza im możliwość zabawy przy użyciu zabawek interaktywnych oraz wielofunkcyjnych, dzięki którym samodzielne odkrywa się sposób ich działania, a także ćwiczy zarówno pamięć, koncentrację, jak i motorykę. Mimo to, tradycyjne kreatywne zabawki, które charakteryzują się prostą formą, wcale nie tracą na popularności.  Wręcz przeciwnie – dzieci je uwielbiają.

Rozwój motoryczny dziecka

Zabawka powinna być dopasowana do wieku oraz zdolności dziecka. Przed zakupem konkretnej, należy upewnić się, czy spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest zapoznanie się z etykietą oraz wytycznymi, które dotyczą jej użytkowania.

Zabawki kreatywne wspomagają:

  • koordynację ruchową
  • rozwój motoryczny
  • ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości
  • rozwój kreatywności i pomysłowości

Zabawki kreatywne dobrane do wieku

Małe dzieci poznają świat poprzez dotyk, wzrok, słuch oraz smak. Dlatego najmłodszym poleca się zabawki, które mają wyrazistą fakturę, kontrastowe kolory, wydają z siebie dźwięki oraz nie stwarzają zagrożenia, w razie gdyby dziecko włożyło je do buzi. Starsze dzieci, zarówno chłopcy, jak dziewczynki, z chęcią przybierają różne role oraz odkrywają w sobie pierwsze pasje. Dlatego warto je bacznie obserwować. Ich zainteresowania mogą okazać bardzo pomocne przy wyborze konkretnej zabawki.

Wybór zabawek kreatywnych jest ogromny. Jednymi z najpopularniejszych są akcesoria plastyczne – kredki, farby, plastelina, masy plastyczne, glina ceramiczna, piasek kinetyczny itp. Podczas posługiwania się tego rodzaju przedmiotami, dzieci mają pełną swobodę tworzenia oraz poczucie sprawstwa. Siłą napędową jest w tym przypadku nie tylko wyobraźnia, ale także kreatywność, dzięki której maluchy mogą dowolnie eksperymentować, a na sam koniec podziwiać efekty swojego działania.

Dla najmłodszych
Aby zapewnić dziecku doskonałą zabawę na wiele godzin, konieczne jest dopasowanie zabawki kreatywnej do wieku malca. Dla dwulatków poleca się zestawy z akcesoriami plastycznymi, gry typu memory (odkrywanie obrazków i szukanie im pary), które ćwiczą pamięć oraz koncentrację, czy interaktywne maskotki. Dla dzieci trzyletnich interesującą propozycją są magnetyczne literki i cyferki, tablice do malowania, wszelkiego rodzaju układanki oraz konstrukcyjne klocki. Czterolatkom, frajdy mogą dostarczyć zestawy torów wyścigowych, zabawkowe repliki przedmiotów codziennego użytku, puzzle, kolorowanki lub wyklejanki. Dla starszych dzieci, poleca się większość zabawek wymienionych powyżej, które różnią się jedynie stopniem trudności.

Dla starszych
U dzieci w wieku przedszkolnym, rozbudzeniu dziecięcej fantazji oraz nauki budowania wypowiedzi służyć mogą m.in. kości opowieści. Zabawa nimi polega na tworzeniu oraz opowiadaniu zmyślonych historii, które muszą dotyczyć obrazków, jakie pojawiają się na powierzchni rzuconych o stół kostek do gry. Do zabawek kreatywnych zalicza się także instrumenty, dzięki którym dzieci mogą  poznawać dźwięki oraz rozwijać swoje zainteresowania muzyczne.

Dzieci podczas zabawy wykorzystują także przedmioty codziennego użytku. Dlatego rynek oferuje zabawki, które są skonstruowane na podobieństwo prawdziwych przedmiotów. Zalicza się do nich gotowe zestawy do zabawy, które zawierają miniaturowe kopie przedmiotów rzeczywistych (np. kasa sklepowa, zestaw do zabawy we fryzjera, lekarza itp.), które występują w świecie dorosłych.

Na co zwrócić uwagę
Warto inwestować w zakup zabawek wielofunkcyjnych, które oprócz tego, że bawią, rozwijają jednocześnie kilka umiejętności. Zabawki kreatywne różnią się od zwykłych tym, że zachęcają dziecko do inwencji, pobudzając jego kreatywność oraz twórcze myślenie. Podczas zakupów dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest dana zabawka. Najbezpieczniejsze dla zdrowia są te wykonane z drewna, naturalnego kauczuku, organicznej wełny lub papieru. Nie zawierają szkodliwych substancji oraz możne je użytkować znacznie dłużej od tych plastikowych.

Podsumowanie
Zabawki kreatywne są idealną odskocznią od elektroniki. Wspomagają rozwój dziecka, uczą rozpoznawania kolorów, kształtów oraz relacji przestrzennych. Rodzice powinni jednak pamiętać, że zakup wymarzonej zabawki, która jest nośnikiem emocjonalnych wrażeń, nie jest gwarantem stworzenia atmosfery sprzyjającej bawieniu się. Aby dziecko było w pełni usatysfakcjonowane, należy pamiętać o twórczej postawie dorosłych oraz ich gotowości do uczestniczenia w zabawie.

Dlaczego warto zdecydować się na zabawki kreatywne?

  • pobudzają do działania
  • pozwalają odkrywać wiat
  • angażują rozmaite zmysły
  • rozwijają inteligencję
  • rozbudzają kreatywność

Zgoda na publikację zdjęcia: pixabay.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)