Jak prać, gdy ubranie nie ma metki – odpowiednia temperatura

Ciaza-porod-wyprawka

Każda mama też prać musi 😉

Szczęśliwe mamy, które mają właśnie wakacje. Urlop z dziećmi nie oznacza jednak wolnego od domowych obowiązków. Prać, sprzątać i gotować niestety wciąż trzeba, bo nie zawsze czas wolny spędzamy w hotelu z pełna obsługą. Dziecięce apaszki, letnie sukienki, sweterki wymagają prania. Metki często wycinamy zaraz po zakupie, bo same nie lubimy jak drapią, a i dzieci skarżą się na gryzące dodatki w ubraniach. Po jakimś czasie zalecania dotyczące prania uciekają z pamięci.

Podpowiadamy, jak je wyprać, by nie zniszczyć tkanin. Takie dobre rady są zawsze mile widziane i chętnie się z wami nimi podzielimy.

Kryteria wyboru temperatury i środka piorącego zależą od rodzaju materiału. Niewłaściwy detergent i zbyt wysoka temperatura prania niszczą tkaniny i sprawiają, że ubranie nie wygląda już tak dobrze, jak przed wrzuceniem do pralki. Jak wybrać temperaturę prania, kiedy na ubraniu nie ma metki i w jakich środkach prać tkaniny?

Środki piorące: proszki, płyny, kapsułki

Do prania tkanin syntetycznych i naturalnych nadają się uniwersalne proszki do prania. Produkty te nadają ubraniom przyjemny zapach. Mają w swoim składzie optyczne rozjaśniacze i enzymy, które radzą sobie z plamami, np. po czerwonym winie lub kawie. Podobne działanie mają uniwersalne kapsułki i żele do prania. Produkty te cechuje jednak lepsza rozpuszczalność i spłukiwanie.

Jedwab i wełna to tkaniny szczególnie wrażliwe na zniszczenia. Lepiej nie prać ich w silnych ani uniwersalnych środkach piorących. Ich odczyn i zawarte w nich enzymy mogą powodować kurczenie się tkanin, niszczenie koloru i pękanie włókien. Do prania ubrań z wełny i jedwabiu najlepiej wybierać środki piorące o specjalnym przeznaczeniu „dla wełny”. Są bezpieczne, ponieważ nie zawierają enzymów ani optycznych wybielaczy. Dobrze się pienią i mają słabe zasadowe pH. Warto też sięgać po produkty z lanoliną. Jest to składnik, który zachowuje naturalną ochronną warstwę włókien.

Środki piorące, proszki, żele czy kapsułki do prania, należy stosować zgodnie ze znajdującym się na opakowaniu zaleceniem producenta. Zbyt duża ilość detergentu może odbarwiać tkaniny a użycie zbyt małej ilości produktu może negatywnie wpłynąć na jakość prania.

Czy wiesz, że…?

pralka

Pranie w niskiej temperaturze – 20°C – nie jest skuteczne. W trakcie takiego prania mocno zabrudzony lub silnie przepocony materiał jest tylko odświeżany i zostaje z niego spłukany kurz. Niska temperatura prania nie usuwa silnych zabrudzeń ani wszystkich bakterii. Takie ubranie należy wielokrotnie wypłukać. Testy przeprowadzone przez niemieckie zespoły naukowe dowodzą, że w bębnie pralki gromadzą się bakterie E.coli oraz gronkowca złocistego. Aby uniknąć przenoszenia się bakterii podczas prania trzeba oddzielać bieliznę od pozostałych rzeczy. W jednym praniu nie powinny znajdować się także ręczniki, ściereczki kuchenne i codzienne ubrania.

Temperatura prania

W 95°C można prać pieluchy, ręczniki, biały len oraz białą bawełnę. W wysokiej temperaturze należy też prać pościel i piżamy osób chorych. Temperatura prania 60°C–40°C przeznaczona jest dla kolorowych tkanin bawełnianych oraz lnianych, np. pościeli, obrusów, podkoszulek, spodni, skarpetek i jeansów. Jeans jest materiałem, który często farbuje, dlatego warto prać go osobno. Białą bawełnę poliestrową należy prać w 60ºC a kolorową w 50ºC. W temperaturze 40°C–30°C powinno się prać delikatne materiały – sukienki, cienkie bluzki, koszule oraz tkaniny pokryte warstwą ochronną. W niskiej temperaturze należy prać także firanki i delikatną bieliznę (jedwabną lub koronkową). Przed wrzuceniem biustonosza do bębna pralki warto włożyć go do materiałowej siateczki lub poszewki małej poduszki. Zapobiegnie to rozciąganiu ramiączek, gumek i delikatnych części bielizny. Temperatura 30ºC przeznaczona jest także dla wełny i jedwabiu.
[Artykuł partnerski]

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)