Farby akwarelowe – jakie wybrać?

Artykuł sponsorowany

Niektóre dzieci ujawniają talent plastyczny bardzo wcześnie. Inne, nie zdradzając szczególnych predyspozycji, znajdują upodobanie w rysowaniu, malowaniu i wycinaniu. Wszystko jedno, jaka motywacja przyświeca naszym dzieciom i jakie potrzeby zaspokajają sięgając po pędzle, pastele czy kredki ołówkowe. Ważne, że od najmłodszych lat odkrywają świat emocji związanych z twórczością, sztuką, wyrażaniem emocji poprzez obraz.

Oczywiście w przedszkolu i w szkole wszystkie dzieci mają obowiązkowe i fakultatywne zajęcia plastyczne, ale wielu z nich to nie wystarcza. Dla tych miłośników sztuki warto zorganizować w domu miejsce, w którym będą mogli do woli eksperymentować z różnymi rodzajami farb, kredek oraz innych materiałów jak węgiel czy flamastry. I warto znaleźć sklep, w którym stale będziemy mogli się zaopatrywać w dobrej jakości farby, pędzle, kredki, mazaki…

Akwarelowe początki

Jednym z najbezpieczniejszych materiałów w rękach najmłodszych miłośników sztuk plastycznych są farby akwarelowe czyli wodne. Fachowcy są zdania, że akwarele to jedna z trudniejszych technik, bo po nałożeniu barwnej plamy na papier właściwie nie ma możliwości dokonania zmian. Jednocześnie akwarele to farby rozcieńczane wodą, co w przypadku użycia ich przez dzieci jest bardzo wygodne i bezpieczne – nie wymaga sięgania po żadnych chemikalia, które mogłyby stanowić zagrożenia dla małoletniego artysty. Farbki akwarelowe dla dzieci to czysta – dosłownie i w przenośni – radość malowania. Oczywiście artysta plastyk kupi specjalny papier do akwareli, bo ten zwykły łatwo się pod wpływem wody marszczy i faluje, ale dziecku w zupełności wystarczy blok rysunkowy. Charakterystycznie pofalowany papier można nieco wyprostować, wkładając gotowy i wysuszony malunek do książki. Poza tym takie dziecięce malunki na pomarszczonych kartkach z bloku najczęściej urastają po latach do rangi sentymentalnych domowych archiwaliów, do których wraca się z czułością.

Jakie farby wybrać?

Obok tradycyjnych farb akwarelowych w postaci różnokształtnych palet i paletek – Astra oferuje nawet klasyczny wzór z otworem na palec, żeby maluch mógł poczuć się jak prawdziwy artysta w swojej pracowni – możemy też kupić farby w tubkach albo kostkach. Decyzja co do wyboru formy farbek wodnych powinna być uzależniona od wieku użytkownika oraz warunków, w jakich będzie malował. We własnym pokoju dziecko ma nieporównanie bardziej komfortowe warunki pracy niż w szkole. Może rozłożyć się na biurku czy na podłodze i realizować swój plan. Wszystko mu jedno, czy ma farby w palecie, w tubkach czy w kostkach. W szkole, na ograniczonej przestrzeni ławki, dzielonej dodatkowo z kolegą lub koleżanką oraz w ograniczonym czasie lepiej postawić na paletkę, którą prędko się zamyka i odkłada do swojej szafki albo chowa do tornistra.

Bogaty wybór dla kreatywnych dzieci

Kreatywność dziecka to ta kompetencja, na której rozwój warto zwracać szczególną uwagę. Jeśli więc nasza pociecha drąży temat i koniecznie chce zaopatrzyć się w dobre materiały plastyczne, poszukajmy sklepu, w którym znajdziemy i popularne tanie farby, i te z nieco wyższej półki. Najważniejszy jest wybór. Także dlatego, że i nas samych nie ominie konieczność rozeznania się w temacie – musimy stać się pomocnikiem i doradcą swojego dziecka. Sklep taki jak https://www.szkolnaszafa.pl/ to miejsce, w którym różnorodność materiałów plastycznych pomoże nam dokonać dobrego wyboru. Obok farb znajdziemy tu wszelkie inne materiały plastyczne i piśmiennicze, które powinny znaleźć się w pracowni albo plecaku naszego zainteresowanego sztuką dziecka.

Inwestycja w dziecko to jedna z niewielu zawsze trafionych inwestycji. Pamiętajmy, że dar albo talent często trzeba szlifować mimo szkoły albo wbrew niej. Nie mówmy naszym dzieciom, że to, co oferuje im szkoła wystarczy. Rozwój dziecka powinien zawsze być na pierwszym miejscu, dlatego zaopatrywanie go w materiały plastyczne wspomagające rozwój talentu musi stać się naszą codziennością. Szkolna Szafa stoi przed młodymi artystami otworem.

Zgoda na publikację zdjęcia: szkolnaszafa.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)