Co warto wiedzieć o testach ciążowych?

shutterstock_103922066Jeśli podejrzewasz ciążę, na pewno sięgniesz po test ciążowy. Podpowiadamy, jak go użyć, czy ocenić wynik i jego wiarygodność. Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące testów ciążowych.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

• płytkowe – kilka kropel moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej
• strumieniowe – końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund
• paskowe – po zebraniu moczu do czystego, suchego pojemnika trzeba zanurzyć w nim końcówkę testu.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży najprawdopodobniej chciałabyś wykonać test od razu. Niestety, by wynik testu był miarodajny, powinno się go wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki i z samego rana, tak by poziom hormonu, który pojawia się w ciąży był najwyższy. Wcześniej stężenie hormonu, zwanego gonadotropiną kosmówkową będzie zbyt niskie. Ilość tego hormonu wzrasta stopniowo od czasu zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w ściance macicy.
By zwiększyć dokładność wyniku testu ciążowego ważna jest też pora badania. Mocz powinien być z nocy, ze środka strumienia i pobrany po ośmiu godzinach snu. Próbki moczu nie powinno się też przechowywać. Powinna być wykorzystana przez 15 minut po pobraniu.
Warto też powtórzyć test w ciągu kilku kolejnych dni. Jeśli wynik dodatni się potwierdzi, jesteś w ciąży niemal w 100%. Jeśli test jest nadal negatywny, prawdopodobieństwo tego, że jednak jesteś w ciąży jest prawie żadne.
Jeśli mimo wszystko podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test oznaczający poziom beta-hCG w z krwi w laboratorium.

Czy mogę być w ciąży mimo negatywnego testu ciążowego?

Jeśli prawidłowo wykonałaś test ciążowy, przestrzegając zaleceń na ulotce, terminu i pory pobrania próbki moczu test powinien być wiarygodny. Domowy test ciążowy nie daje jednak 100% pewności. Najczęstszy błąd polega na zbyt szybkim zrobieniu testu. Najwcześniej można go wykonać 10-12 dni po zapłodnieniu. Są na rynku testy reklamowane, jako te, które wykrywają ciążę przed terminem kolejnej miesiączki. Najbardziej miarodajną opinią co do ciąży lub jej braku jest wizyta u lekarza ginekologa, często połączona z badaniem usg.

Jaka jest wiarygodność testu ciążowego?

Test ciążowy nie daje 100-procentowej pewności. Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95–99 proc. W stu procentach potwierdzić lub wykluczyć ciążę może tylko ginekolog (na podstawie badania ginekologicznego lub USG). Jeśli więc wynik testu ciążowego jest pozytywny, powinnaś odwiedzić lekarza  w ciągu 1–2 tygodni. Od razu zacznij też przyjmować kwas foliowy.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)