Bezpieczne zabawki dla naszych dzieci

baby-1718939_640
Zabawki to nie tylko rozrywka dla dziecka, ale przede wszystkim dbałość o ich prawidłowy rozwój oraz edukację. Najważniejsze jednak by były maksymalnie bezpieczne.

Większość zabawek, jakie możemy znaleźć w sklepach z asortymentem dziecięcym, to przedmioty dedykowane dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Takie rozwiązanie to prosty sposób na ominięcie rygorystycznych przepisów, odnoszących się do produkcji zabawek dla najmłodszych. W praktyce jednak i tak wszystko sprowadza się do kwestii odpowiedzialności rodzica. Ostatecznie to właśnie on odpowiada za to, jaką zabawkę kupi swojemu dziecku. Warto pamiętać, że nawet starsze dzieci mogą zrobić sobie krzywdę, gdy zabawka została wykonana w niewłaściwy sposób, gdy ma mnóstwo ostrych, źle wykończonych krawędzi lub gdy wykonana została z materiałów, które mogą być toksyczne. Dlatego przed zakupem konkretnego produktu warto mu się dokładnie przyjrzeć, chociażby pod kątem bezpieczeństwa zabawy. A jakie cechy powinny wyróżniać profesjonalną, bezpieczną w zabawie koparkę dla dziecka?

Rozmiar zabawki

Pamiętajmy, że zabawka, także koparka dla dziecka, powinna być dostosowana do wieku oraz zdolności manualnych malucha. Dlatego większe rozmiarowo pojazdy o stosunkowo prostej konstrukcji, z małą ilością ruchomych elementów, polecane są dzieciom młodszym. Dzieciom nieco starszym, takim w wieku późno przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, polecane są zabawki bardziej złożone. Wynika to z różnego poziomu rozwoju zdolności manualnych dzieci. Koparki dla dzieci nieco starszych mogą być zatem wyposażone w ruchomy ładowacz, w który można nabierać piasek, w sterowane miniaturową korbką ramię łyżki do ładowania piasku czy też w ruchomą kierownicę, która pozwala manipulować przednią osią pojazdu, umożliwiając wykonanie skrętu kołami. Zabawki dla starszych dzieci nie muszą być też szczególnie duże. Ze względu na wyższą sprawność manualną, starsze dzieci bez problemu radzą sobie z obsługą niedużych modeli zabawkowych pojazdów tj. pojazdy służb ratowniczych, pojazdy rolnicze, wojskowe czy pojazdy budowlane tj. koparki.

Szczegółowość zabawki

Im dziecko młodsze, tym lepiej gdy zabawka posiada mniejszą liczbą detali. W przypadku koparki dla dzieci wystarczy, że taki pojazd posiadał będzie ruchomy ładowacz, który będzie poruszał się tylko w jednej płaszczyźnie – będzie podnoszony i opuszczany. Im dziecko starsze, tym większa jego sprawność manualna. Zabawkowa koparka przeznaczona dla takiego dziecka może oferować znacznie więcej funkcji. Może być wyposażona w ładowacz poruszający się w co najmniej dwóch płaszczyznach, w skrętną oś przednią, w dodatkową łyżkę tylną na wysięgniku, którą można sterować przy pomocy specjalnych dźwigni lub niewielkich korbek. Taka koparka dla dziecka w wieku szkolnym może posiadać również wiele innych szczegółów, jakich młodsze dziecko w ogóle nie dostrzeże. Takim detalem mogą być lusterka, światła, rura wydechowa, schodki do kabiny operatora i wiele innych.

Profesjonalizm wykonania

Zabawka wykonana z dobrej jakości materiałów, odpowiednio zaprojektowana i wykończona, jest produktem bezpiecznym w zabawie nawet wtedy, gdy korzystają z niej młodsze dzieci. Ten element możemy zbadać jednak zazwyczaj dopiero po rozpakowaniu zabawki. Czasami warto sugerować się również marką producenta koparki dla dzieci oraz opiniami innych rodziców. To może pomóc w podjęciu racjonalnej decyzji zakupowej.

Zgoda na publikację zdjęcia: brudery.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)