Czy aparat kompaktowy to dobry prezent dla dziecka?

Artykuł partnera

Aparat kompaktowy to określenie odnoszące się do bardzo szerokiej grupy produktów — znajdziesz wśród nich zarówno proste, lekkie i automatyczne urządzenia, jak i zaawansowane modele dla profesjonalistów. Z reguły jednak aparat kompaktowy jest sprzętem łatwym w obsłudze, poręcznym i bardzo mobilnym. A to oznacza, że świetnie sprawdzi się jako prezent dla dziecka.

Aparat kompaktowy — czyli jaki?

Aparaty kompaktowe kojarzą się najczęściej z prostymi, małymi urządzeniami. Słusznie, ponieważ większość z nich wyróżnia się rzeczywiście niewielki gabarytami i mocno zautomatyzowaną obsługą. Warto jednak wiedzieć, że wśród aparatów kompaktowych znajdziesz też większe modele, dorównujące rozmiarami nawet niektórym lustrzankom. Charakterystycznymi cechami dla tego rodzaju urządzeń są m.in. niewymienne, z reguły chowane w obudowie obiektywy, a także maksymalnie zwarta konstrukcja.

Ta grupa urządzeń cyfrowych jest wyjątkowo zróżnicowana. Należą do niej także kompakty „do zadań specjalnych” np. wodoodporne, z możliwością natychmiastowego wywoływania zdjęć (taką opcję oferuje np. aparat natychmiastowy instax, który znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/tradycyjne-aparaty-kompaktowe.bhtml), czy też stworzone specjalnie z myślą o dzieciach.

Ze względu na to, że matryce aparatów kompaktowych są zwykle niewielkie, urządzenia te nie zapewnią doskonałej jakości przy portretach czy fotografowaniu w gorszych warunkach świetlnych.

Aparat natychmiastowy — to musi spodobać się dziecku!

Jeżeli chcesz sprawić maluchowi wyjątkową frajdę, zdecyduj się na aparat kompaktowy z natychmiastowych wydrukiem zdjęć. Dla maluchów możliwość natychmiastowego obejrzenia efektów własnych działań jest niezwykle satysfakcjonująca, a robienie i drukowanie zdjęć z przyjaciółmi może być świetną zabawą. Takie aparaty sprawdzają się również doskonale np. podczas wakacji. Aparaty natychmiastowe dobrze radzą sobie z robieniem selfie, co dla wielu dzieci też będzie sporą zaletą. Możesz wybrać nawet model posiadający specjalne lusterko, ułatwiające robienie takich fotek.

Na rynku tego typu urządzeń znajdziesz ciekawe propozycje przede wszystkim od takich marek jak Fuji, Kodak oraz Polaroid. Warto zdecydować się na sprzęt drukujący zdjęcia na papierze samoprzylepnym — dzieciaki uwielbiają naklejki!

Jakie cechy powinien mieć kompakt dla dziecka?

O ile maluch nie jest prawdziwym hobbystą i nie posiada zaawansowanych umiejętności w dziedzinie fotografii, najlepiej sprawdzi się prosty, łatwy w obsłudze aparat kompaktowy. Zdecyduj się na urządzenie kieszonkowe, z niewielką matrycą oraz małym zakresem ogniskowych. Do wyboru masz tańsze wersje niemal całkowicie zautomatyzowane, bądź też droższe z większą możliwością dokonywania manualnie ustawień. W przypadku mniejszych dzieci wystarczający będzie podgląd na ekranie LCD, jeśli szukasz czegoś bardziej zaawansowanego — wybierz aparat z dotykowym wyświetlaczem.

Kupując aparat dla dziecka, zwróć uwagę na wytrzymałość obudowy oraz dodatkowe zabezpieczenia — wiadomo, że maluchy nie zawsze dbają prawidłowo o bezpieczeństwo sprzętu. Sprawdzi się dobrze np. wzmocniona i uszczelniona dodatkowo obudowa, czy też po prostu wodoszczelny model.

Zgoda na publikację zdjęcia: euro.com.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)