10 sposobów na przyspieszenie porodu

Przyspieszanie Porodu - sposoby
Ustalony przez lekarza termin porodu jest orientacyjny. Skurcze, które są sygnałem rozpoczęcia akcji porodowej nadchodzą na 8-10 dni przed planowanym terminem lub na 8-10 dni po nim. Tak duża rozpiętość czasowa sprawia, że kobiety, które są w ostatnim stadium ciąży skłaniają się ku domowym sposobom na przyspieszenie porodu.

Optymalny przebieg porodu

Optymalny przebieg porodu jest uzależniony od poziomu oksytocyny, która jest wydzielana przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Hormon ten jest odpowiedzialny za rytmiczne skurcze macicy oraz wywołuje odruch wypchnięcia płodu podczas parcia. Po zakończeniu akcji porodowej, oksytocyna odpowiada za wyrzut łożyska oraz uwalnianie pokarmu z piersi.

Warto zdawać sobie sprawę, że stres, a tym samym wzrost poziomu adrenaliny we krwi, hamuje wydzielanie oksytocyny i może spowodować zwolnienie lub zatrzymanie porodu. Przed planowanym rozwiązaniem staraj się być, w miarę możliwości, odprężona. Może zdarzyć się tak, że przyczyną opóźnienia terminu porodu jest stan emocjonalny kobiety. Warto poprosić partnera o delikatny masaż pleców lub stóp oraz przygotowanie ciepłej kąpieli, która pomoże ci się zrelaksować.

Metody naturalne

Do naturalnych metod przyspieszania porodu należy:

 • stosunek seksualny – jest naturalnym masażem szyjki macicy. Sperma zawiera hormony, które powodują dojrzewanie szyjki macicy;
 • masaż brodawek sutkowych – powoduje naturalne wydzielanie oksytocyny, która przyspiesza skurcze macicy;
 • aktywność fizyczna – energiczne spacery, ćwiczenia na piłce, wchodzenie po schodach, przysiady – podniosą tętno oraz pomogą ustawić się dziecku w kanale rodnym. Pamiętaj jednak, aby się nie przeforsować. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo zapasów siły.
 • kąpiel z naparem z cukrownicy – stymuluje otwarcie szyjki macicy;
 • picie herbatki z liści malin – napar posiada właściwości wzmacniające mięśnie macicy. Picie należy rozpocząć na około 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Przed zdecydowaniem się na którąkolwiek z metod, warto zachować zdrowy rozsądek. Stosowanie wyżej wymienionych sposobów może być wykorzystywane jedynie jak najbliżej wyznaczonego terminu porodu. Naturalne metody pobudzenia czynności skurczowej macicy z pewnością nie zaszkodzą, jednak przed zdecydowaniem się na którąkolwiek z nich, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Jeżeli termin porodu minął, a ty nadal czekasz na poród, konieczne jest udanie się do lekarza, który dokona oceny stanu płodu oraz, w razie konieczności, podejmie decyzję o farmakologicznym wywołaniu czynności porodowej.

Indukcja porodu –  na czym polega

Indukcja, czyli wywołanie porodu, to sztuczne sprowokowanie skurczów macicy, które ma na celu przyspieszenie narodzin dziecka naturalnymi siłami natury. Przenoszona ciąża może być niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka.  Dlatego tego rodzaju zabieg jest wskazany, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że wywołanie akcji porodowej przyniesie korzyści zdrowotne dla obojga. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed indukowaniem porodu dla wygody oraz zachęca, aby pozwolić zadecydować naturze o wyjątkowej chwili poczęcia. Przeprowadzenie indukcji jest zabiegiem koniecznym w przypadku: zdiagnozowania niewydolności łożyska, pęknięcia błon płodowych, stanu przedrzucawkowego, choroby nerek, cukrzycy oraz chorób układu oddechowego.

Lekarz prowadzący ciążę zaleca wywoływanie porodu, jeżeli zaobserwuje:

 • mniejszą aktywność ruchów płodu;
 • złe wyniki kardiotokograficzne płodu;
 • widoczne zagęszczenie płynu owodniowego na USG;
 • zabarwienie płynu owodniowego smółką.

Wywołanie porodu może odbyć się na różne sposoby:

– masaż szyjki macicy – przeprowadza go lekarz. Polega na uciskaniu szyjki w celu pobudzenia jej do otwarcia oraz zapoczątkowania akcji porodowej;

 • podanie okscytocyny (hormonu wywołującego skurcze) za pomocą kroplówki;
 • odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego;
 • podanie dopochwowo żelu prostaglanadynowego;
 • założenie Cewnika Foleya – przyrządu przypominającego wyglądem rurkę z balonikiem, który wprowadza się do szyjki macicy, po czym wypełnia solą fizjologiczną tak, by rozeprzeć szyjkę.

Przy porodzenie wywoływanym, wzrasta ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Bardzo często zdarza się też, że podanie oksytocyny przyczynia się do wystąpienia bardziej bolesnych skurczy. Poród wywoływany może wiązać się z większym ryzykiem niedotlenienia dziecka, wystąpienia krwotoku poporodowego, czy też uszkodzenia macicy. Dlatego decyzja o indukcji porodu powinna być rozpatrywana przez lekarza indywidualnie.

Wspieranie naturalnego przebiegu porodu

Lekarze, którzy wspierają naturalny przebieg poczęcia namawiają kobiety, aby we wczesnej fazie porodu pozostawały w domu. Ważne jest zapewnienie rodzącej odpowiedniego wsparcia psychicznego oraz stałej opieki. Lekarze zachęcają ciężarne do korzystania z immersji wodnej, czyli porodu w wodzie, podczas którego odczuwalność skurczów jest zdecydowanie mniejsza. Ponadto, siła wyporu wody powoduje zmniejszenie nacisku na kość krzyżową rodzącej, przez co dolegliwości bólowe, związane z porodem nie są dla kobiety aż tak dokuczliwe.

Istnieje wiele naturalnych i farmakologicznych sposób na przyspieszenie porodu. Poniżej możesz zapoznać się z tymi, które są najczęściej praktykowane:
http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/porod/jak-przyspieszyc-porod%3F.html

Zgoda na publikację zdjęcia: pixabay.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)