Wielkie strachy młodych rodziców, czyli pierwsze tygodnie życia niemowlaka

Mogłoby się wydawać, że po tylu już tysiącach lat narodzin człowieka, cud z nimi związany wszystkim już spowszechnieje. Nic podobnego! Nadal sposób, w jaki przychodzimy na świat i pierwsze miesiące życia niemowlaka są czymś niezwykłym, a obok swojej wyjątkowości proces ten przynosi szereg rodzicielskich wyzwań, która zazwyczaj budzą nieuzasadniony lęk.

Wszystkie młode mamy oraz tatusiowe przez pierwsze miesiące życia maleństwa muszą oddać mu się całkowicie. Jakby nie było niemowlak to istotka niezwykle bezbronna i w 100 procentach niesamodzielna, którą na dodatek trzeba sprawnie zaadaptować do zupełnie nowego dla niej otoczenia.

Jak zabrać się za pielęgnację bobasa?

Przez 9 miesięcy ciąży rodzice mają dość dużo czasu, by przygotować się na narodziny swojej pociechy. Dzisiaj istnieje masa książek i artykułów, a nawet filmów na Youtubie, które pokazują jak dbać o noworodka.
Jednak teoria a praktyka jak zawsze bardzo się od siebie różnią i o ile łatwo jest uczyć się o pielęgnacji malucha, to o wiele trudnej jest wprowadzić wszystkie zdobyte porady w życie. Ważne jest, szczególnie w przypadku debiutujących rodziców, by przełamać swój początkowy strach przed pielęgnacją dziecka. Pomocne może być w tym wsparcie kogoś ze zdobytym już wcześniej doświadczeniem (np. babcia), kto pokaże na żywo co i jak powinno się robić.

Higiena niemowlaka krok po kroku

Podstawą pielęgnacji niemowlaka jest dbanie o nawilżenie jego skóry, a także o jej higienę. Noworodek nie posiada powłoki lipidowej skóry, ponieważ nie jest ona jeszcze do końca wykształcona. Z tego powodu ma tendencję do podrażnień, odparzeń i wysuszenia.
Dlatego maluszka zawsze kąpie się w wodzie z dodatkiem emolientów, ponieważ paradoksalnie sama woda mogłaby nadmiernie wysuszyć jego skórę. Trzeba pamiętać, by dokładnie umyć każdą fałdkę, a następnie delikatnie, ale starannie wytrzeć dziecko.
Drugą ważną rzeczą jest regularne natłuszczanie skóry maleństwa oliwką, co również zapobiega jej wysuszeni oraz chronią ją przed podrażnieniami i odparzeniami.
Największym jednak wyzwaniem dla młodych rodziców jest odpowiednia pielęgnacja uszu, oczy, ust, noska i pępka, które są maleńkie, a przez to trudniejsze do utrzymania w odpowiedniej czystości.

Pępek

Pozostałość po pępowinie, czyli kikut pępowiny powinien samoistnie odpaść w przeciągu pierwszych kilkunastu dni życia bobasa (od ok. 5 do 15 dni). W tym czasie wskazana jest dokładna pielęgnacja pępka, co mogą ułatwić bawełniane patyczki dla niemowląt.
Raz na dobę należy dokładnie przemyć pępek wodą z mydłem i delikatnie go osuszyć – nie może zostać mokry. Obecnie według zaleceń nie stosuje się już dezynfekcji pępka spirytusem, ponieważ wydłużało to czas gojenia się rany, a w niektórych przypadkach dodatkowo podrażniało delikatną skórę, prowadząc do poparzeń.

Oczy i uszy

Oczy i uszka maleństwa to również strefy, które trzeba czyścić codziennie, jednak w tym przypadku lepiej zrezygnować z patyczków na rzecz delikatnych płatków bawełnianych Cleanic Kindii lub jałowej gazy. Oczy przemywamy letnią wodą i zawsze w kierunku od skroni do kącika oka przy nosku.
Uszka również trzeba starannie przemywać wacikami, dbając o to, by dokładnie wyczyścić maleńkie małżowiny i przestrzeń za uszami. Nie wolno jednak wkładać nic do środka (np. patyczków), bo możemy bezpowrotnie uszkodzić słuch dziecka.
Jeśli podejrzewamy, że w uszach zebrał się nadmiar woskowiny, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych kropelek dla maluszków, które ją rozpuszczą i umożliwią samoczynne wypłynięcie.

Nosek i usta

Cała twarz maleństwa wraz ze wszystkim fałdkami na szyi i koło uszek powinna być codziennie przemyta ciepłą wodą, najlepiej przegotowaną i oczywiście ostudzoną, tak by nie poparzyć bobasa.
Do odpowiedniej higieny noska, a raczej jego drożności, stosuje się specjalne gruszki dla niemowląt. Z wierzchu możemy go przemywać bawełnianymi płatkami lub gazą jałową zamoczoną w letniej wodzie.
Usta niemowlaka także trzeba delikatnie przemywać, jednak trzeba przy tym zadbać o ich nawilżenie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak pielęgnacja dziąseł, które należy czyścić praktycznie po każdym posiłku (oprócz nocnych). Można to robić za pomocą gazy jałowej nawiniętej na palec i zamoczonej w ciepłej wodzie, którym przesuwamy delikatnie po dziąsłach malucha.

Kondycja młodej mamy – suplementacja

Nieodłączną stroną macierzyństwa jest niestety stres związany z nową rolą oraz osłabienie młodej mamy, a także zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Z tego powodu jeszcze w trakcie ciąży lekarze zalecają kobietom spożywanie odpowiednich suplementów.
Szczególnie istotne jest to w przypadku ciąży z ryzykiem wystąpienia wczesnego porodu. Wtedy rekomenduje się specjalne preparaty bogate w kwasy tłuszczowe wielonienasycone (DHA), kwas foliowy, witaminę D3, magnez i jod (np. Mamadha Premium Plus).
Po porodzie, jeśli mama karmi swoje dziecko piersią, zaleca się kontynuacje suplementacji. Dzięki temu zarówno matka, jak i dziecko zaopatrzone zostają w najpotrzebniejsze minerały i witaminy, które mamie dodają siły, a maluszka wspierają w prawidłowym rozwoju.

Kolki u niemowląt – jak możesz ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym okresie?

Jeśli niemowlę płacze, a przy tym gwałtownie podkurcza nogi i nerwowo się pręży, prawdopodobnie ma kolkę. To uporczywa przypadłość, która dopada niemal wszystkie maluchy. Pojawia się nieoczekiwanie, gdy dziecko skończy trzy tygodnie i równie nagle znika, gdy niemowlak osiągnie wiek czterech miesięcy. Skąd bierze się kolka u niemowląt, jakie są jej objawy i czy można jej zapobiec? Odpowiedzi na te pytania, można znaleźć w tekście poniżej.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka występuje u niemowląt między trzecim tygodniem, a czwartym miesiącem życia, po czym znika bez śladu. To przypadłość prawidłowo rozwijających się dzieci, których naturalne potrzeby są na bieżąco zaspokajane. Nie ma zatem mowy o reakcji na przegrzanie czy dostarczenie maluchowi niewystraczającej ilości pokarmu. Jej znakiem rozpoznawczym jest długotrwały płacz, tylko w taki sposób dziecko może zasygnalizować swoje potrzeby, również te emocjonalne. Jednak, żeby można było mówić o kolce, płacz musi spełniać kilka warunków, a mianowicie powinien: Więcej

Zaburzenia sensoryczne u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Artykuł sponsorowany

Prawidłowy rozwój dziecka to jedno z największych pragnień każdego rodzica. Warto bacznie obserwować swojego maluszka już od pierwszych dni życia, aby nie przeoczyć nawet najmniejszego sygnału, który może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Należy też wspierać rozwój dziecka, dostarczając mu nowych bodźców, dzięki którym nabywa wiedzę i doświadczenie. Ich niedobór może bowiem doprowadzić do zaburzeń integracji sensorycznej. Czym jest to schorzenie? Jak się objawia i czy można zniwelować jego skutki? Odpowiedzi na te pytania powinni znać wszyscy rodzice.

Więcej

Sucha skóra u niemowlaka

Spis treści
  1. Codzienna kąpiel

Artykuł opracowany z partnerem

Problem suchej skóry u noworodków i niemowlaków jest dość częsty. Wynika on między innymi z niewykształcenia odpowiedniej bariery ochronnej. Stąd też konieczne jest właściwe dbanie o ciało maluszka. Sucha skóra u niemowlaka wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji. Jakie zabiegi należy regularnie wykonywać?

Codzienna kąpiel

Niezmiernie ważnym elementem codziennej pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka jest codzienna kąpiel. Z pewnością niekorzystnie wpływa tutaj zbyt długi czas spędzony w wodzie. Mycie powinno zajmować około pięciu minut, a maksymalnie dziesięć. Najlepsza temperatura wody dla dzieci z wrażliwą skórą to 36 do 37 stopni Celsjusza. Jeśli damy zbyt ciepłą wodę bądź przedłużymy czas kąpieli, to możemy uszkodzić warstwę lipidową, co nasili przesuszenie skóry. Wtedy pojawić się mogą również nieprzyjemne podrażnienia. Więcej

Jakie są objawy alergii skórnej?

Artykuł sponsorowany


Alergia skórna najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, które z natury mają bardzo delikatną skórę. Wiele substancji, które nie podrażniają naskórka u osoby dorosłej, wywołują świąd i pieczenie u maluchów. Każda alergia skórna należy do bardzo uciążliwych dolegliwości, bez względu na to czym została spowodowana.

Najwięcej małych pacjentów zgłaszających się do lekarza pediatry z powodu alergii skórnej dostaje ją w wyniku kontaktu z kosmetykami, chemią czyszczącą lub piorącą czy barwnikami. Dlatego tak ważne jest unikanie u dzieci stosowania wszelakiej chemii. Począwszy od codziennie używanych preparatów higienicznych, poprzez proszki do prania, aż do produktów plastycznych – jak np. farby plakatowe. Więcej

Ból gardła u dziecka – jak sobie poradzić

Artykuł sponsorowany

Przeziębienie, grypa, angina czy inna infekcja górnych dróg oddechowych to najczęstsza przyczyna bólu gardła u dzieci. Tego dokuczliwego objawu można się pozbyć dzięki zastosowaniu leków oraz właściwej diecie.

Ból gardła u dzieci – podstawowe zasady leczenia

Leki stosowane w bólu gardła u dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Równie ważna jest ich skuteczność, dlatego najlepiej postawić na sprawdzone preparaty, np. tantum verde. Oczywiście, oprócz stosowania leków, dziecko powinno pozostać w domu do zakończenia infekcji. Warto też zmodyfikować dietę w taki sposób, aby składniki potraw nie podrażniały dodatkowo błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Napoje powinny być lekko ciepłe, a w daniach warto unikać ostrych przypraw. Dziecko powinno dużo pić, aby szybciej wypłukać wirusy lub bakterie z organizmu. Więcej

Dieta w ciąży – poznaj witaminy i składniki mineralne niezbędne dla dziecka oraz mamy.

Artykuł sponsorowany

Jeśli za kilka miesięcy zostaniesz mamą powinnaś szczególnie zadbać o swoje żywienie. Ponieważ nie jesz już tyko dla siebie, ale i dla maluszka, którego niebawem powitasz na świecie. Postaraj się, aby dieta w ciąży sprzyjała zdrowiu twojemu i dziecka.

Więcej

Jak zaplanować ciążę, czyli kompendium wiedzy dla przyszłej mamy

Artykuł sponsorowany

Planując ciążę, należy wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować. Jest to niezwykle ważne ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie zarówno przyszłej mamy i jej dziecka. Przygotowując się do ważnej roli życia trzeba pamiętać, że właściwie zaplanowana ciąża znacząco zwiększy szansę na urodzenie zdrowego malucha.

Więcej

Wspólne układanie puzzli, czyli jak razem z dzieckiem spędzić świąteczny czas

Układnie puzzli to doskonała forma rozrywki, przy której w fascynujący sposób spędzają wolny czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak wbrew pozorom, puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na wszechstronny rozwój dziecka. Dodatkowo to idealne zajęcie na długie, zimowe wieczory, by wspólnie z dzieckiem spędzić czas. Poznaj liczne korzyści, jakie wiążą się z układaniem puzzli.

Więcej

Jakie zabawki dla niemowlaka są najlepsze?

Wybierasz się wizytę do świeżo upieczonych rodziców i nie wiesz, jaką zabawkę kupić w upominku? A może jesteś takim rodzicem i nie wiesz, jakie zabawki będą najlepsze dla twojej pociechy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

W życiu dziecka zabawki pełnią bardzo ważną rolę, dlatego też nie należy ograniczać dostępu do nich – trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda zabawka jest dobra dla niemowlęcia, dlatego warto wiedzieć, jak selekcjonować te atrakcyjne i bezpieczne dla malucha. Więcej