Zaburzenia sensoryczne u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Artykuł sponsorowany

Prawidłowy rozwój dziecka to jedno z największych pragnień każdego rodzica. Warto bacznie obserwować swojego maluszka już od pierwszych dni życia, aby nie przeoczyć nawet najmniejszego sygnału, który może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Należy też wspierać rozwój dziecka, dostarczając mu nowych bodźców, dzięki którym nabywa wiedzę i doświadczenie. Ich niedobór może bowiem doprowadzić do zaburzeń integracji sensorycznej. Czym jest to schorzenie? Jak się objawia i czy można zniwelować jego skutki? Odpowiedzi na te pytania powinni znać wszyscy rodzice.

Więcej

Sucha skóra u niemowlaka

Spis treści
  1. Codzienna kąpiel

Artykuł opracowany z partnerem

Problem suchej skóry u noworodków i niemowlaków jest dość częsty. Wynika on między innymi z niewykształcenia odpowiedniej bariery ochronnej. Stąd też konieczne jest właściwe dbanie o ciało maluszka. Sucha skóra u niemowlaka wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji. Jakie zabiegi należy regularnie wykonywać?

Codzienna kąpiel

Niezmiernie ważnym elementem codziennej pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka jest codzienna kąpiel. Z pewnością niekorzystnie wpływa tutaj zbyt długi czas spędzony w wodzie. Mycie powinno zajmować około pięciu minut, a maksymalnie dziesięć. Najlepsza temperatura wody dla dzieci z wrażliwą skórą to 36 do 37 stopni Celsjusza. Jeśli damy zbyt ciepłą wodę bądź przedłużymy czas kąpieli, to możemy uszkodzić warstwę lipidową, co nasili przesuszenie skóry. Wtedy pojawić się mogą również nieprzyjemne podrażnienia. Więcej

Jakie są objawy alergii skórnej?

Artykuł sponsorowany


Alergia skórna najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, które z natury mają bardzo delikatną skórę. Wiele substancji, które nie podrażniają naskórka u osoby dorosłej, wywołują świąd i pieczenie u maluchów. Każda alergia skórna należy do bardzo uciążliwych dolegliwości, bez względu na to czym została spowodowana.

Najwięcej małych pacjentów zgłaszających się do lekarza pediatry z powodu alergii skórnej dostaje ją w wyniku kontaktu z kosmetykami, chemią czyszczącą lub piorącą czy barwnikami. Dlatego tak ważne jest unikanie u dzieci stosowania wszelakiej chemii. Począwszy od codziennie używanych preparatów higienicznych, poprzez proszki do prania, aż do produktów plastycznych – jak np. farby plakatowe. Więcej

Zalecenie dotyczące sztucznego karmienia noworodka, czyli mleko początkowe w diecie dziecka

Artykuł sponsorowany

Wiele kobiet z różnych powodów decyduje się na sztuczne karmienie dziecka. Mleko początkowe oznaczone numerem 1 jest mlekiem przeznaczonym dla dzieci od pierwszych dni życia do ukończenia przez nie 6go miesiąca.

Decyzja o karmieniu sztucznym lub mieszanym powinna być przemyślana i skonsultowana z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Wczesne odstawienie dziecka od piersi może mieć różne konsekwencje, dlatego warto poznać kilka faktów związanych z karmieniem dzieci mlekiem modyfikowanym.

Czy mleko początkowe może zastąpić naturalny kobiecy pokarm?

Mieszanki modyfikowane mogą być stosowane jako jedyny pokarm dziecka do ukończenia przez niemowlę 4go miesiąca życia. Mleko początkowe Humana 1, dostępne pod adresem http://humana-baby.pl/produkt/humana-1-mleko-poczatkowe/, zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe niemowlęcia w pierwszych czterech miesiącach życia. Odpowiednio dobrane proporcje węglowodanów, tłuszczy, białek, składników mineralnych takich jak magnez, żelazo, wapń czy fosfor i witamin, zapewniają dziecku prawidłowy rozwój. Trzeba jednak podkreślić, że najlepsze dla dziecka jest karmienie naturalne, a mleko początkowe, mimo tego, że składem jest bliskie mleku matki, nigdy w pełni go nie zastąpi. Kobieta decydująca się na sztuczne karmienie powinna być świadoma, że wczesne odstawienie dziecka od piersi może doprowadzić do kłopotów z laktacją, zaniku umiejętności ssania piersi przez maluszka i możliwej niechęci dziecka do powrotu do karmienia naturalnego.

Karmienie mieszane a mleko początkowe

Decyzja o sztucznym lub mieszanym karmieniu może mieć różne podłoże. Mleko początkowe może stanowić jedyny pokarm niemowlęcia, ponieważ zaspokaja jego potrzeby żywieniowe. Zdarza się też, że kobiety decydują się na karmienie mieszane, które polega na połączenie karmienia piersią i butelką. Kobiety decydują się na karmienie mieszane gdy:

  • Planują powrót do pracy.
  • Mają problemy z laktacją.
  • Dziecko nie przybiera na wadze z powodu nieodpowiedniego sposobu ssania piersi lub całkowitej niechęci do naturalnego pokarmu.
  • Chorują, a po konsultacji z lekarzem ten zaleci tymczasowe odstawienie dziecka od piersi.

Decydując się na karmienie mieszane należy pamiętać, że warto do 6go tygodnia życia dziecka karmić je naturalnie, by wyrobić w nim odruch naturalnego ssania piersi. Chcąc utrzymać laktację kobieta powinna pamiętać o regularnym przystawianiu dziecka do piersi lub odciąganiu mleka. Aby maluch pił mleko z butelki, musi nauczyć się ssania smoczka (należy go dobrać do wieku dziecka). Mleko początkowe Humana 1 to produkt wysokiej jakości, który zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe niemowlęca. Stosując się do kilku zasad można w pełni zadbać o siebie i dziecko bez problemów z laktacją czy z niechęcią maluszka do piersi.

Zgoda na publikację zdjęcia: humana-baby.pl

Ból gardła u dziecka – jak sobie poradzić

Artykuł sponsorowany

Przeziębienie, grypa, angina czy inna infekcja górnych dróg oddechowych to najczęstsza przyczyna bólu gardła u dzieci. Tego dokuczliwego objawu można się pozbyć dzięki zastosowaniu leków oraz właściwej diecie.

Ból gardła u dzieci – podstawowe zasady leczenia

Leki stosowane w bólu gardła u dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Równie ważna jest ich skuteczność, dlatego najlepiej postawić na sprawdzone preparaty, np. tantum verde. Oczywiście, oprócz stosowania leków, dziecko powinno pozostać w domu do zakończenia infekcji. Warto też zmodyfikować dietę w taki sposób, aby składniki potraw nie podrażniały dodatkowo błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Napoje powinny być lekko ciepłe, a w daniach warto unikać ostrych przypraw. Dziecko powinno dużo pić, aby szybciej wypłukać wirusy lub bakterie z organizmu. Więcej

Dieta w ciąży – poznaj witaminy i składniki mineralne niezbędne dla dziecka oraz mamy.

Artykuł sponsorowany

Jeśli za kilka miesięcy zostaniesz mamą powinnaś szczególnie zadbać o swoje żywienie. Ponieważ nie jesz już tyko dla siebie, ale i dla maluszka, którego niebawem powitasz na świecie. Postaraj się, aby dieta w ciąży sprzyjała zdrowiu twojemu i dziecka.

Więcej

Jak zaplanować ciążę, czyli kompendium wiedzy dla przyszłej mamy

Artykuł sponsorowany

Planując ciążę, należy wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować. Jest to niezwykle ważne ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie zarówno przyszłej mamy i jej dziecka. Przygotowując się do ważnej roli życia trzeba pamiętać, że właściwie zaplanowana ciąża znacząco zwiększy szansę na urodzenie zdrowego malucha.

Więcej

Wspólne układanie puzzli, czyli jak razem z dzieckiem spędzić świąteczny czas

Układnie puzzli to doskonała forma rozrywki, przy której w fascynujący sposób spędzają wolny czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak wbrew pozorom, puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na wszechstronny rozwój dziecka. Dodatkowo to idealne zajęcie na długie, zimowe wieczory, by wspólnie z dzieckiem spędzić czas. Poznaj liczne korzyści, jakie wiążą się z układaniem puzzli.

Więcej

Jakie zabawki dla niemowlaka są najlepsze?

Wybierasz się wizytę do świeżo upieczonych rodziców i nie wiesz, jaką zabawkę kupić w upominku? A może jesteś takim rodzicem i nie wiesz, jakie zabawki będą najlepsze dla twojej pociechy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

W życiu dziecka zabawki pełnią bardzo ważną rolę, dlatego też nie należy ograniczać dostępu do nich – trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda zabawka jest dobra dla niemowlęcia, dlatego warto wiedzieć, jak selekcjonować te atrakcyjne i bezpieczne dla malucha. Więcej

Polisy dla dzieci, czyli jak oszczędzać pieniądze dla dziecka

polisa-dziecko
Narodziny dziecka są dla rodziców jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, do którego przygotowują się co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Już w chwili, w której pojawia się nowy domownik, warto zastanowić się, jak zadbać o jego przyszłość i jak ułatwić mu start w dorosłość.

Pod pojęciem ułatwienia startu w dorosłość, należy rozumieć nie tylko finansowe zabezpieczenie dziecka w postaci odłożonej określonej ilości gotówki, ale również jako posłanie go do dobrej szkoły, uzupełnienie edukacji wartościowymi kursami lub nawet zakup pierwszego mieszkania. Rozsądni rodzice wiedzą, że nie można jednak dawać dziecku wszystkiego czego tylko chce, więc warto też rozmawiać ze swoim potomkiem o wartości pieniędzy i pracy. Więcej