Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jeśli poroniłaś, pamiętaj, że Ty też masz swoje prawa!

18 kwietnia już po raz kolejny obchodzić będziemy Europejski Dzień Praw Pacjenta. Święto zostało ustanowione, aby przypomnieć mieszkańcom Unii Europejskiej o 14 elementarnych prawach zapisanych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta. Są to prawa obowiązujące powszechnie, przysługujące każdemu bez wyjątku. Święto jest doskonałą okazją, żeby zwrócić uwagę na prawa kobiet po poronieniach.

Zgodnie z zasadami opieki okołoporodowej, jakie weszły w życie w czerwcu 2016 roku, personel szpitala ma obowiązek zapewnić kobiecie, która poroniła opiekę psychologiczną oraz poinformować ją o prawach przysługujących jej po stracie dziecka. Nie powinna ona też przebywać na jednej sali z kobietami, które właśnie szczęśliwie urodziły. Co jeszcze należy się kobiecie po poronieniu?

Kobieta po poronieniu ma prawo do pełnej informacji na temat stanu zdrowia

Przy czym informacja o tym, że doszło do poronienia powinna jej zostać przekazana w sposób spokojny i rzeczowy, tak aby miała szansę oswoić się z wiadomością o utraconym dziecku. Kobieta powinna mieć też możliwość spotkania się z bliskimi w tym trudnym dla niej momencie oraz skorzystania z pomocy psychologa dostępnego na oddziale.

Kobieta po poronieniu ma prawo przebywać na osobnej sali

Personel szpitala ma obowiązek (na tyle, na ile to możliwe) ograniczyć kontakt kobiety po poronieniu z kobietami, których ciąża zakończyła się pomyślnie. Dlaczego? Ponieważ przebywając w jednym pokoju z pacjentkami, które urodziły zdrowe dzieci, kobieta po poronieniu może czuć się po prostu bardzo niekomfortowo. Istnieje ryzyko, że jej trauma związana z poronieniem jeszcze bardziej się wtedy pogłębi.

Kobieta po poronieniu ma prawo do szacunku i intymności

Personel szpitala ma obowiązek traktować kobietę po stracie dziecka z szacunkiem i godnością. Ważny będzie nie tylko dobór słów, ale i ton głosu. Personel szpitala musi wykazać się ogromną delikatnością i zrozumieniem. Od tego jak będzie przebiegała rozmowa z pacjentką po poronieniu może zależeć jej późniejsze samopoczucie. Personel musi też wzbudzać zaufanie. Nie może popędzać pacjentki w podejmowaniu decyzji np. odnośnie wszelkich zabiegów medycznych czy diagnostyki. Kobieta musi mieć możliwość podjęcia takiej decyzji świadomie, z zachowaniem prawa do odmowy. Badania diagnostyczne, jak również inne potrzebne zabiegi powinny również odbywać się intymnej atmosferze.

Kobieta po poronieniu ma prawo wiedzieć o wszystkich przysługujących jej przywilejach

W tym o możliwości zarejestrowania zmarłego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zorganizowania mu pochówku. Po pogrzebie ma też prawo ubiegania się o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł oraz urlop macierzyński w wymiarze 56 dni kalendarzowych. Personel medyczny powinien mieć również odpowiednią wiedzę na temat działających w pobliżu grup wsparcia i innych organizacji pomagających kobietom po poronieniu uporać się ze stratą.

Kobieta ma prawo do poznania przyczyny poronienia oraz do poznania płci dziecka

Przy wczesnym poronieniu, gdy nie da się jeszcze naocznie określić płci dziecka, można to zrobić przy pomocy badań DNA. Znajomość płci jest niezbędna, jeśli kobieta chce skorzystać ze wspomnianych wyżej przywilejów. Koszty związane z określeniem płci pokrywają jednak sami rodzice. Coraz więcej laboratoriów genetycznych oferuje też badania pozwalające ustalić możliwą przyczynę poronienia. Badania te wykonuje się na podstawie analizy materiału DNA pochodzącego od dziecka. Wiedza na temat występowania nieprawidłowości genetycznych u zmarłego dziecka jest bardzo ważna, ponieważ może to zadecydować o przebiegu kolejnych ciąż, dlatego gdy dojdzie do poronienia, warto pomyśleć o diagnostyce genetycznej.

www.badaniaprenatalne.pl

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)