Wielkie strachy młodych rodziców, czyli pierwsze tygodnie życia niemowlaka

Mogłoby się wydawać, że po tylu już tysiącach lat narodzin człowieka, cud z nimi związany wszystkim już spowszechnieje. Nic podobnego! Nadal sposób, w jaki przychodzimy na świat i pierwsze miesiące życia niemowlaka są czymś niezwykłym, a obok swojej wyjątkowości proces ten przynosi szereg rodzicielskich wyzwań, która zazwyczaj budzą nieuzasadniony lęk.

Wszystkie młode mamy oraz tatusiowe przez pierwsze miesiące życia maleństwa muszą oddać mu się całkowicie. Jakby nie było niemowlak to istotka niezwykle bezbronna i w 100 procentach niesamodzielna, którą na dodatek trzeba sprawnie zaadaptować do zupełnie nowego dla niej otoczenia.

Jak zabrać się za pielęgnację bobasa?

Przez 9 miesięcy ciąży rodzice mają dość dużo czasu, by przygotować się na narodziny swojej pociechy. Dzisiaj istnieje masa książek i artykułów, a nawet filmów na Youtubie, które pokazują jak dbać o noworodka.
Jednak teoria a praktyka jak zawsze bardzo się od siebie różnią i o ile łatwo jest uczyć się o pielęgnacji malucha, to o wiele trudnej jest wprowadzić wszystkie zdobyte porady w życie. Ważne jest, szczególnie w przypadku debiutujących rodziców, by przełamać swój początkowy strach przed pielęgnacją dziecka. Pomocne może być w tym wsparcie kogoś ze zdobytym już wcześniej doświadczeniem (np. babcia), kto pokaże na żywo co i jak powinno się robić.

Higiena niemowlaka krok po kroku

Podstawą pielęgnacji niemowlaka jest dbanie o nawilżenie jego skóry, a także o jej higienę. Noworodek nie posiada powłoki lipidowej skóry, ponieważ nie jest ona jeszcze do końca wykształcona. Z tego powodu ma tendencję do podrażnień, odparzeń i wysuszenia.
Dlatego maluszka zawsze kąpie się w wodzie z dodatkiem emolientów, ponieważ paradoksalnie sama woda mogłaby nadmiernie wysuszyć jego skórę. Trzeba pamiętać, by dokładnie umyć każdą fałdkę, a następnie delikatnie, ale starannie wytrzeć dziecko.
Drugą ważną rzeczą jest regularne natłuszczanie skóry maleństwa oliwką, co również zapobiega jej wysuszeni oraz chronią ją przed podrażnieniami i odparzeniami.
Największym jednak wyzwaniem dla młodych rodziców jest odpowiednia pielęgnacja uszu, oczy, ust, noska i pępka, które są maleńkie, a przez to trudniejsze do utrzymania w odpowiedniej czystości.

Pępek

Pozostałość po pępowinie, czyli kikut pępowiny powinien samoistnie odpaść w przeciągu pierwszych kilkunastu dni życia bobasa (od ok. 5 do 15 dni). W tym czasie wskazana jest dokładna pielęgnacja pępka, co mogą ułatwić bawełniane patyczki dla niemowląt.
Raz na dobę należy dokładnie przemyć pępek wodą z mydłem i delikatnie go osuszyć – nie może zostać mokry. Obecnie według zaleceń nie stosuje się już dezynfekcji pępka spirytusem, ponieważ wydłużało to czas gojenia się rany, a w niektórych przypadkach dodatkowo podrażniało delikatną skórę, prowadząc do poparzeń.

Oczy i uszy

Oczy i uszka maleństwa to również strefy, które trzeba czyścić codziennie, jednak w tym przypadku lepiej zrezygnować z patyczków na rzecz delikatnych płatków bawełnianych Cleanic Kindii lub jałowej gazy. Oczy przemywamy letnią wodą i zawsze w kierunku od skroni do kącika oka przy nosku.
Uszka również trzeba starannie przemywać wacikami, dbając o to, by dokładnie wyczyścić maleńkie małżowiny i przestrzeń za uszami. Nie wolno jednak wkładać nic do środka (np. patyczków), bo możemy bezpowrotnie uszkodzić słuch dziecka.
Jeśli podejrzewamy, że w uszach zebrał się nadmiar woskowiny, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych kropelek dla maluszków, które ją rozpuszczą i umożliwią samoczynne wypłynięcie.

Nosek i usta

Cała twarz maleństwa wraz ze wszystkim fałdkami na szyi i koło uszek powinna być codziennie przemyta ciepłą wodą, najlepiej przegotowaną i oczywiście ostudzoną, tak by nie poparzyć bobasa.
Do odpowiedniej higieny noska, a raczej jego drożności, stosuje się specjalne gruszki dla niemowląt. Z wierzchu możemy go przemywać bawełnianymi płatkami lub gazą jałową zamoczoną w letniej wodzie.
Usta niemowlaka także trzeba delikatnie przemywać, jednak trzeba przy tym zadbać o ich nawilżenie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak pielęgnacja dziąseł, które należy czyścić praktycznie po każdym posiłku (oprócz nocnych). Można to robić za pomocą gazy jałowej nawiniętej na palec i zamoczonej w ciepłej wodzie, którym przesuwamy delikatnie po dziąsłach malucha.

Kondycja młodej mamy – suplementacja

Nieodłączną stroną macierzyństwa jest niestety stres związany z nową rolą oraz osłabienie młodej mamy, a także zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Z tego powodu jeszcze w trakcie ciąży lekarze zalecają kobietom spożywanie odpowiednich suplementów.
Szczególnie istotne jest to w przypadku ciąży z ryzykiem wystąpienia wczesnego porodu. Wtedy rekomenduje się specjalne preparaty bogate w kwasy tłuszczowe wielonienasycone (DHA), kwas foliowy, witaminę D3, magnez i jod (np. Mamadha Premium Plus).
Po porodzie, jeśli mama karmi swoje dziecko piersią, zaleca się kontynuacje suplementacji. Dzięki temu zarówno matka, jak i dziecko zaopatrzone zostają w najpotrzebniejsze minerały i witaminy, które mamie dodają siły, a maluszka wspierają w prawidłowym rozwoju.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)