Ostrożnie z witaminą D!

O znaczeniu witaminy D w przypadku dzieci wiele się mówi. Wiadomo, że jest to jedna z najważniejszych substancji dla rozwoju i prawidłowego wzrostu dzieci i jeśli zabraknie jej na tym etapie, może dojść do negatywnych zmian w ich organizmie, które pozostawią skutki na całe życie.

Warto jednak pamiętać, że także skutki przedawkowania witaminy D czy też jej niewłaściwego pozyskiwania mogą nie być dobre, jeśli nie posiądzie się na ten temat odpowiedniej wiedzy i nie zachowa zdrowego rozsądku, o co czasem trudno, gdy chodzi o zdrowie własnego dziecka.

Na czym polega dostarczanie witaminy D przez syntezę skórną?

Prócz dostarczania witaminy D z pożywieniem, można także i warto zadbać o to, by organizm sam ją wytworzył pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę dziecka. Z tego powodu wskazane jest, by dziecko w słoneczne dni spędzało odpowiednią ilość czasu na słońcu.
Zanim jednak wyśle się dziecko na podwórko w celu kumulowania witaminy D, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, synteza skórna zachodzi tylko wówczas, gdy promienie padają bezpośrednio na skórę, nie dojdzie więc do tej reakcji, jeśli dziecko nie będzie miało na przykład odsłoniętych rąk i nóg, zatem krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem są jak najbardziej wskazane. Po drugie, do syntezy skórnej nie dochodzi, jeśli skóra dziecka jest chroniona kremem z filtrem. Jednocześnie jednak nie można też dopuścić do sytuacji, w której dziecko zostanie poparzone z powodu chęci skumulowania witaminy D, trzeba więc zachować zdrowy rozsądek i dobrze zadbać o bezpieczeństwo pociechy, usuwając ją ze zbyt silnego słońca, grożącego poparzeniem delikatnej dziecięcej skóry.

Suplementacja witaminy D – jak podawać by nie zaszkodzić?

Pediatrzy zalecają, by wszystkim dzieciom podawać preparaty zawierające witaminę D, zwłaszcza w miesiącach, gdy słońca jest na tyle mało, że nie da się pozyskiwać tej witaminy w sposób naturalny. W tym jednak także trzeba zachować ostrożność. Chodzi tu nie tylko o wybór dobrego preparatu, przeznaczonego specjalnie dla dzieci, ale też o to, by nie przesadzić z jego stosowaniem. Tego rodzaju środki należy podawać zawsze zgodnie z zaleceniem producenta lub lekarza, ponieważ deficyt witaminy D jest groźny, ale jej przedawkowanie także nie jest sytuacją pożądaną.
Może to prowadzić na przykład do zaburzeń pracy serca czy kamicy nerkowej bądź pęcherzyka żółciowego, dlatego najlepiej będzie zaopatrzyć się w dobry produkt o optymalnej dawce witaminy D i stosować go według zaleceń. Trzeba także pamiętać, że suplementacja, jakkolwiek wskazana, zwłaszcza w tym przypadku, nigdy nie może być zamiennikiem dla zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.
Należy zatem zadbać przede wszystkim o to, by komponować posiłki dla dzieci z pokarmów, które zawierają witaminę D, jak mięso i niektóre warzywa, gdyż w takiej postaci substancje odżywcze i witaminy są najłatwiej przyswajane i wykorzystywane przez organizm, poprzez pożywienie nie da się też przedawkować witaminy D. Suplementacja zaś ma być tylko uzupełnieniem zdrowego, uwzględniającego wszystkie potrzeby dzieci, sposobu żywienia.

Więcej o suplementacji witaminy D u dzieci przeczytasz http://www.sanostol.pl/porady/witaminy-substancje-odzywcze/suplementacja-witaminy-d-u-dzieci

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanostol

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)